Мандрівка дендропарками Львівщини

//

fersht

Популярне перше питання, а чим дендропарк відрізняється від парку? Насправді, це один із видів парків з колекцією різних порід дерев, при цьому їх насадження здійснюються систематично за географічною, екологічною декоративною чи іншими ознаками. Зазвичай дендропарки мають невелику територію – 10-20 гектарів, лише окремі з них можуть мати площу понад сто гектарів, деякі є «малюками» з площею менше 1 гектара. Лише частина з них розташована у великих містах, більшість є на околицях невеликих міст, або ж входять до складу більших природоохоронних об’єктів, як ботанічні сади або заповідники.

Афіша Львова пропонує мандрівку дендропарками Львівщини.

Оскільки дендропарк є природоохоронною територією, то там заборонено їздити на автомобілях, мопедах і навіть велосипедах. Так само, заборонено розпалювати вогнище (так що про шашлики забудьте), а якщо на території дендропарку є водойма, то вона не призначена для ловлі риби. На території дендропарків не можна засмагати, ну а якщо вам сподобалась ялинка, то зрубати її (як і інші дерева) не можна. Отож, спостерігайте за природою, читайте таблички на яких написані назви дерев, фотографуйтесь та отримуйте задоволення, але не порушуйте при цьому тиші та спокою природи.

Якщо ж говорити про Львівщину, то є чотири дендрологічних парки, і, що дуже важливо, усі вони не є надто віддаленими від Львова. Водночас два з них мають загальнодержавне значення.

Рудківський дендропарк загальнодержавного значення – найбільший дендропарк на території області – площа 59 гектарів, розташований поруч із залізничною станцією Рудки, входить до складу урочища Журавник на околиці містечка. Засновано у 1962-1967 рр. Хоча дендропарк розташовано за 50 км від Львова, однак дістатись до нього є дуже легко – не лише потягом (електричка Лььвів – Сянки), а й автобусом, що слідують у напрямку Самбора – від автостанції Рудки не більше 20 хвилин неспішного ходу. Його засновником був відомий український лісівник Йосип Білас. У колекції дендропарку 240 видів та форм дерев, чагарників та ліан (переважно екзоти). Найбільше тут представлені хвойні – 39 видів, зокрема саме тут росте такий вид, як сосна їстівна – вона мало поширена в Україні, натомість притаманна для флори США. Її насіння є делікатесом, однак у нас про це мало хто знає. У парку представлена флора як Північної Америки, Європи, так і Сибіру і навіть Японії та Китаю. До речі, дехто стверджує, що відома українська приказка «як на вербі виростуть грушки» насправді про Рудківський дендропарк, начебто на деяких тутешніх вербах і справді так є. Стверджувати не буду – їдьте у Рудки та перевіряйте.

Мандрівка дендропарками Львівщини – Страдчанський арборетум

Село Стардч – за 15-20 хв автом від Львова у яворівському напрямку. На виїзді з села, перед Яновом, є з’їзд з шосе, що веде до маловідомого, але доглянутого парку Львівського національного лісотехнічного університету. Його назва арборетум – розплідник, дерев різних порід, які штучно розводять для будь-яких наукових чи садоводних цілей. Від звичайного деревного розплідника відрізняється тим, не лише пересадкою дерев у інших місцях, а й залишенням їх в арборетумі назавжди. Страдчанський арборетум створили для поповнення рослинами ботанічного саду НЛТУ, що на вулиці Генерала Чупринки у Львові.

Площа арборетуму 5,7 га, він межує з лісом і розташований у південно-східній частині Українського Розточчя. Його створили у 1962 році. Тут дві основних алеї та дві коротких. Центральна пролягає між “стін” з туй. Тут не так вже й багато туристів, попри зручне добирання різними видами транспорту і навіть велоспедом.

Найцікавіше, що варто пройти – це лабіринт з кущів. Вхід і вихід з нього – декоративні дерев’яні арки у японському стилі. Його розмір – 50 на 50 м. Довжина маршруту – 360 м. Втім, якщо заблукати, ця відстань збільшиться. У ньому є 20 видів різних рослин, в тому числі з їстівними плодами-ягодами: тис ягідний, гліцинія китайська, будлея Девіда, клен пальмолистий, калина японська, мигдаль степовий.

Мандрівка дендропарками Львівщини – Оброшинський дендропарк

Оброшинський дендропарк так само загальнодержавного значення, розташований за 15 км від Львова у селі Оброшине Пустомитівського району, входить до складу Науково-дослідного інституту землеробства і тваринництва західних областей України. В принципі ви можете протягом одного дня відвідати одразу Оброшинський та Рудківський дендропарки – добиратись так само електричкою Львів – Сянки до станції Оброшине або ж автобусами, які їдуть у напрямку Рудок, якщо автомобілем – це завдання ще простіше. Парк невеликий – площею усього 10 гектарів (разом із зоопарком), однак є одним з найстаріших в Україні – його засновано у 1730 році, а статус дендропарку отримав у 1983 році. Його колекція нараховує 60 видів дерев, серед яких є рідкісні та екзотичні, як дуб звичайний пірамідальної форми, ліріодендрон тюльпановий, клен цукровий, різні види туї, горіхів, липи. А втім, парк цікавий не лише рідкісними деревами – він зроблений у ландшафтному стилі із системою ставків. Поруч із парком є бароковий Палац архієпископів, який датується початком 18 століття – свого часу це була літня резиденція римо-католицьких єпископів Львова. Як туристичний об’єкт оброшинський дендропарк не дуже відомий – його фасадна частина збереглася більш-менш добре, а от про решту так сказати не можна. Окрім того, тут є невеликий зоопарк – в його колекції переважно водоплавні птахи – на ставках можна побачити кілька видів лебедів, 20 видів гусей, качок, огарів, а в загонах проживають журавлі, фазани, перепели, куріпки, карликові декоративні кури. Також тут є далекосхідні плямисті олені, камерунські вівці, мериноси та карликові вівці з французького острова Уессант. Відвідини зоопарку є обмежені з квітня по жовтень у вихідні.

Читайте також: Куди поїхати зі Львова у вихідні: Оброшинський дендропарк

Мандрівка дендропарками Львівщини – Басівський дендропарк

Басівський дендропарк свій статус отримав выдносно недавно – у 1984 році, хоча, звісно, дерева, які ростуть у ньому набагато старіші. Парк має площу трохи більшу за 15 гектарів, і у ньому під охороною перебуває понад 100 порід та форм чагарників. Басівський дендропарк це один з найкращих способів побути на природі, адже розташований неподалік Львова між селами Лапаївка, Оброшине та Басівка – сюди ви можете вирушити навіть на ровері – така подорож не займе багато часу.

Мандрівка дендропарками Львівщини – Дендропарк імені Бенедикта Дибовського

Дендропарк імені Бенедикта Дибовського є найменшим із дендропарків Львівщини – його площа складає усього 0,644 га до того ж він розташований у Львові на вулиці Кубанській, 12. За цією ж адресою розташовано Львівський еколого-натуралістичний центр який відомий своїм зоокутком, а його найвідоміші мешканці бабаки-метеорологи, які віщують прихід весни – про це ми писали раніше. Сам дендропарк межує із Снопківським парком. До речі, свого часу у Львові була ідея розширити територію еколого-натуралістичного центру за рахунок Снопківського парку і таким чином перетворити зоокуток у невеликий зоопарк.

Статус дендропарку він отримав у 2010 році, хоча був закладений ще 1910 року видатним польським біологом Бенедиктом Дибовським, який тривалий час очолював у Львівському університеті кафедру зоології. Його пам’ять вшановано меморіальною таблицею на фасаді будинку еколого-натуралістичного центру, а поховано вченого на Личаківському цвинтарі.Читайте також: Куди поїхати зі Львова у вихідні: дендропарки «В’язівський» і «Під Гараєм»

Попри невелику площу дендропарк імені Дибовського має багату колекцію до складу якої входить 113 видів та форм дерев та кущів, при цьому найстаріші дерева мають вік понад 150 років, зокрема тут росте червонокнижний тис ягідний. Зоологічна колекція нараховує понад 130 видів тварин.

Заходи за категоріями та локаціями

Куди піти та де відпочити на вихідні чи в свята - календар подій Львова. Зручна систематизована афіша фестивалів, вечірок, концертів, виставок, кіно, театральних вистав, кінопоказів, мистецьких подій для львів'ян та туристів. Цікаві кіноогляди та анонси прем'єр.