Тут дивляться на зорі з 1771 року: Розмова про діяльність обсерваторії ЛНУ

astronomichna_observatoriya.jpg (143.51 Kb)

Астрономічна обсерваторія Львівського універу на вулиці Кирила і Мефодія - одна із найстаріших у Східній Європі, вона заснована ще у 1771 році. Максим Ціж, інженер та аспірант кафедри астрофізики, налаштовує нас на астрономічний лад - щоб ми знали, як відбудеться день відкритих дверей на об'єкті 9 жовтня та чим тут живуть науковці сьогодні.

Розкажи, як часто проходять такі заходи і чи можна потрапити до вас в інший час, наприклад, на романтичне побачення? 
На екскурсію можна записатись будь-коли, лише треба подзвонити перед тим в обсерваторію. Екскурсії платні, орієнтовно 680 гривень з групи. Дні відкритих дверей відбуваються десь двічі на рік - ось зара і ще весною, на день астрономії.

Вони десь так і виглядають як екскурсія - показують кілька об'єктів в телескоп, розказують про обсерваторію, читають якісь популярні лекції. Так воно і буде в середу. Досить туди прийти і все.

Які поради даш тим, хто вперше попаде до вас на день відкритих дверей - які кнопки не натискати, чи можна тикати пальцями в лінзу? :)
Та я навіть не знаю. В телескопах мало небезпечного, я навіть не знаю що там можна не так зробити! Наш телескоп зробили в Австрії у 1934 році.
Однак, оскільки цей захід постарались добряче розпіарити, то очікуємо, що на нього може прийти більше сотні, а то і кілька сотень людей. Відвідувачів розділять на групи по 20-25 людей (стільки може витримати дах) і поведуть на один із двох майданчиків, поки іншим показуватимуть фільми чи читатимуть лекцію.

Для тих, хто йде до вас не у дні відкритих дверей - коли радиш вибирати час для екскурсії?
Весна або осінь, як і написано в анонсі - коли ще (вже) швидко темніє, але ще (вже) тепло і хороша погода. 

Обсерваторія на Кирила і Мефодія - це єдина обсерваторія у Львові? 
Є ще в Брюховичах. Це все одна обсерваторія - в Брюховичах наш відділ, де реально щось спостерігають :). Ще є обсерва в Політеху, але я про неї нічого не знаю.

astronomichna_observatoriya_3.jpg (163.51 Kb)

Знайшла у Вікіпедії, що у вас на даху є два куполи, під одним з них - якийсь інструмент з дивною назвою Цейсівскьий рефрактор. Що це? І що знаходиться під другим куполом?
Один дах - це станція спостереження за супутниками, ну а другий - власне обсерваторія. Рефрактор - це такий тип телескопу. Їх всього два основних - рефлектор і рефрактор. Рефлектори це такі потовстіші, вони складаються з дзеркала і лінзки, а рефрактори - з двох лінз. Цейсівський  - означає, що оптика від фірми Zeiss. Під другим куполом - другий телескоп, але в нього не спостерігають. Він для фотографування на пластини.

astronomichna_observatoriya_2.jpg (45.82 Kb)

А де можна знайти матеріали досліджень з нашої обсерваторії? Ті самі фото з пластин, наприклад.
Наразі йде оцифровка всіх пластин за всі часи спостережень обсерваторії. Щодо цифрового фото - в нас його звісно роблять. Для прикладу - фотографують супутники. Ці фото допомагають мережі наземних станцій спостереження за спутниками по всьому світу, яка в свою чергу працює для компаній, що керують спутниками. 

А для широкого кола в інетах ці фото не публікують?
Ось цей проект з оцифровки - він для широкого кола, відкритий. Тисячі обсерваторій з всього світу беруть в ньому участь, здається він зветься Digital Access to a Sky Century. А всі найцікавіші оновлення мали би бути на сайті обсерваторії. І головне розуміти, що наука - не в красивих фотках! :) 90% тих всіх фоток об'єктів космосу які ти бачила - дороблені у Фотошопі.

І ще -  робота обсерваторії не зводиться лише до спостереження зірок. В нас потужний теоретичний відділ, в якому власне і досліджують темну енергію і темну матерію теж. Зокрема, для теоретичних розрахунків моделей використовувався навіть UkrGrid - це наш український суперкомпютер, точніше мережа обчислювальних кластерів. Про це детальніше можна буде дізнатися на екскурсії в обсерваторії. 

розмовляла Ляна Мицько, AfishaLviv.net

Схожа інформація
Як славний український гетьман прийняв смерть у Львові
16 червня 1578 року у Львові привселюдно стратили Івана Підкову. Ціна його житт...
Куди піти у Львові на вихідних 29-31 жовтня
У Львові та області - посилений карантин. Але вихідні десь провести треба. Тому ...
Гидравлика Львов - где искать ответ, если вы столкнулись с такой необходимостью
Сейчас сложно представить мир без гидравлики. Ведь эту технологию используют вез...
Не забудьте підписатися на Наш канал:
Цікаві події на Миколая у Львові: куди піти з дітьми
До дня святого Миколая у Львові відбудеться чимало цікавих заходів для дітлахі...
Де шукати Миколая у Львові
Миколай прийде до Львова, попри карантин і коронавірус
Найкращі локації для дитячих розваг у Львові взимку
Для організації незабутнього дитячого відпочинку в зимовий період у Львові є все...