Міжнародний день демократії Генеральна Асамблея ООН проголосила 13 грудня 2007 року.
Цей день є добрим приводом звернути увагу на стан демократії у світі. Демократія – це не тільки мета, а й процес, і лише за умови повної участі та підтримки міжнародної спільноти, державних органів влади, суспільства й окремих громадян ідеали демократії можна здійснити для кожної людини в кожному куточку світу, – зазначають в ООН.
Важливими елементами демократії, яка належить до універсальних та фундаментальних загальнолюдських цінностей і принципів ООН, є ідеали свободи, повага прав людини, принцип проведення періодичних і нефальсифікованих виборів на основі загального виборчого права. Ці цінності відображено в Загальній декларації прав людини і додатково роз’яснені в Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, що закріплює сукупність політичних прав і громадянських свобод, які є опорою справді демократичних держав. Своєю чергою, демократія забезпечує природні умови для захисту й ефективної реалізації прав людини.
Зв’язок між демократією та правами людини зафіксована в статті 21 (3) Загальної декларації прав людини, яка проголошує: «Воля народу має основою влади уряду; ця воля повинна виявлятися у періодичних і нефальсифікованих виборах, які мають провадити при загальному й рівному виборчому праві шляхом таємного голосування або ж через інші рівнозначні форми, що забезпечують свободу голосування».
Однаково важливими для демократії є Міжнародний пакт про економічні, соціальні й культурні права та пізніші документи про права людини, які встановлюють права груп населення (наприклад, корінного населення, меншин, людей з інвалідністю), адже вони забезпечують об’єктивний розподіл матеріальних цінностей, а також рівність і справедливість щодо реалізації громадянських і політичних прав.