Література у Львові

//

Nelegal

Добірка, що підкаже хто, коли, де які літературні події у Львові організовує.

Афіша.Львів склала добірку спільнот і організацій, що дотичні до літературних процесів. У ній ті, хто регулярно збирає людей на такі різновиди зустрічей: літературники (там, де читають і слухають творчість учасників, здебільшого початківців); презентації книжок і дискусії; літературні події для діток (оскільки ця публіка вибаглива, то для неї на літподію можуть підготувати і рукодільну майстерку, і змагання, і віп-читання вголос).

Зрештою, з 2015 року Львів є у мережі міст літератури ЮНЕСКО. А вже понад 30 років у нашому місті щоосені ярмаркують видавці. Відтак формати і місця таких подій можуть змінюватись. Та все ж є ті стабільні, хто у 2020их роках час від часу збирав і збирає книголюбів у Львові.

Офіс міста літератури

Це команда культурних діячів, які десь посередині між владою міста (яка їх утримує) та літературним середовищем. Ці люди є відповідальними за різного роду читання, мініфестивалі, тематичні флешмоби та інше. До речі, їхній офіс можна знайти десь у Палаці культури імені Гната Хоткевича, куди нерідко запрошують відвідати якусь імпрезу. А якщо є наснага допомогти команді офісу провести якусь літподію, то на їхньому сайті є можливість заповнити анкету волонтера. А раптом це допоможе познайомитись з відомими в Україні та за кордоном письменниками??

Артцентр Дзиґа

Місцина, що понад 30 років є чи не найбогемнішим закладом у місті. І без письменників тут ніяк. Отже, і без їхньої творчості також. Інколи тут збираються за чашкою напою послухати один одного ті, у кого писанина є “пробою пера”. А бувають і серйозні літбесіди. З травня 2023 року їх тут веде знана популяризаторка читання (авторка блогу “Кіт Інжир”), художниця, письменниця Олена Павлова. Вона збирає знавців художньої літератури у арткафе (другий поверх Дзиґи) на події різної тематики: річниці українських класиків, обговорення, обмін читацьким досвідом і враженнями.

Бібліотека на Ринку

Хоча офіційно це читальня для юнацтва, але і для дітей, і для дорослих різного віку тут є що почути і побачити: презентації книжок, читання, творчі зустрічі з культурними діячами. До речі, директорка бібліотеки вже доволі знана в Україні діячка культури, популяризаторка читання, волонтерка.

Сама ж бібліотека варта відвідин для візуальної естетичної насолоди: старовинна кам’яниця зі склепінчастою стелею, каміном, балконом, що бережуть традиційний для бібліотек спокій. І це на головній площі міста, споруда з номером 9!

Клуб анонімних авторів

На перший погляд можна припустити, що це спільнота любителів писати щось “для себе”. Та насправді вони давно вже виросли до чогось більшого. Тому що у засновниця клубу, письменниця Таіс Золотковська, вже може похвалитись громадською організацією (вступ у яку потребує членського внеску), проведенням навчальних письменницьких курсів тощо.

Та не цураються вони і читань, де можуть дати поради та навіть підказати видавництво чи конкурс, куди можна подати твори “з шухляди” на публікацію. Аноніми дають поради як прозаїкам, так і творцям поезії. Анонси подій можна знайти на їхній фейсбук-сторінці.

Книгарня Є

Найавторитетніша і найбільша книжкова мережа України має кілька магазинів у центрі нашого міста. Та у найстарішому з них, що на проспекті Свободи, 7 час до часу бувають автори, які жваво розповідають про свою творчість. І їхніми співрозмовниками можуть бути колеги по цеху, блогери, експерти з тих чи інших галузей життя. Бо ж у цій книгарні частенько дискутують про нехудожню літературу: історичну, науково-популярну, документалістику, кулінарне мистецтво. Для подій у книгарні є окрема кімната.

Література для дітей

Фото з фейсбук-сторінки Видавництва Старого Лева

Доволі часто літподій для наймолодших читачів бувають у зручній та сучасній книгарні-кав’ярні Видавництва Старого Лева, що вже далеко не перша у нашому місті. Та на Стрийській, 200а вона має сучасний вигляд, простора і ще й на березі відновленого озера. Дітям всі ці фактори довподоби, тому на різні майстерки, зустрічі з письменниками сюди запрошують кілька разів на місяць, частіше у вихідні. Тим паче, то не в центрі міста, а майже на околиці. Тому для когось це і зручність.

Бібліотеки міста

Очевидно, що імпрези можна відвідувати і в багатьох читальнях міста. Та як дізнатись актуальні анонси? Львівська муніципальна бібліотека – це назва усієї мережі бібліотек-філій, що належать міськраді. Тут і медіатеки, і дитячі, і мистецька бібліотека, і звичайні дорослі читальні. Їх кілька десятків, діють у всіх мікрорайонах. Шукайте муніципальну в фейсбуці та чекайте на літературні анонси. Вони на відміну від подій поважних наукових чи спеціалізованих бібліотек цікаві всім.

Перелік звісно ж не є повним, бо ж організацій значно більше, а місця проведення довколалітературних подій змінюються. Втім, він є суб’єктивним і складеним на основі регулярного моніторингу і висвітленню Афішею.Львів різних імпрез у місті.

Титульне фото з фейсбук-сторінки Офісу міста літератури ЮНЕСКО

Заходи за категоріями та локаціями

Куди піти та де відпочити на вихідні чи в свята - календар подій Львова. Зручна систематизована афіша фестивалів, вечірок, концертів, виставок, кіно, театральних вистав, кінопоказів, мистецьких подій для львів'ян та туристів. Цікаві кіноогляди та анонси прем'єр.