Цукровий діабет 2-го типу — це небезпечне захворювання, яке діагностується дедалі частіше. Його поява не пов’язана з аутоімунними процесами чи генетичною детермінованістю. У його розвитку значний вплив має спосіб життя та метаболічні розлади.
Тривалий час до появи цукрового діабету в людини може розвиватися переддіабет. Це стан, за якого метаболізм глюкози вже порушено, але компенсаторних можливостей організму вистачає для його тимчасової корекції. Глюкоза засвоюється, однак толерантність до вуглеводів поступово змінюється, що надалі призведе до розвитку захворювання.
Виявляють цей стан зазвичай під час випадкового дослідження, коли людина здає рутинний аналіз крові на глюкозу, і в ньому виявляється значне її підвищення. Для встановлення діагнозу цього недостатньо, тому лікарі призначають також аналіз на глікозильований гемоглобін, який дозволяє оцінити динаміку концентрації цукру за останній час. З результатами цього дослідження, отриманими в лабораторії Ескулаб, треба звернутись до лікаря. З огляду на те, наскільки підвищений рівень цієї сполуки, спеціаліст може зробити висновок, які відхилення є в пацієнта — порушена толерантність до глюкози, переддіабет чи цукровий діабет.
Ознаки появи переддіабету
Переддіабет — це стан, за якого рівень глюкози у крові залишається стабільно підвищеним, але не настільки, щоб діагностувалися серйозні порушення. Тому так важко запідозрити його початок і своєчасно зосередитися на заходах безпеки. Лікарі рекомендують періодично проходити профілактичні дослідження, особливо якщо у вас наявні:
- ожиріння або зайва вага;
- підвищення рівня артеріального тиску (можливо, навіть гіпертонічна хвороба);
- діагностоване підвищення рівня холестерину у крові (може свідчити про атеросклероз).
Також приводом до відвідування терапевта має стати вік понад 45 років, адже надалі ризик розвитку діабету зростатиме. Якщо вашим близьким діагностовано різноманітні порушення толерантності до глюкози, рекомендується періодично перевіряти свій стан, бо спадковість усе ж відіграє певну роль у розвитку хвороби.
Як запобігти розвитку переддіабетичного стану
Переддіабету можна уникнути, якщо дотримуватися правильного способу життя:
- Відмовтеся від шкідливих звичок. Паління та надмірне вживання алкоголю провокують порушення метаболізму та особливо вуглеводного балансу.
- Стежте за масою тіла. Ожиріння є найвагомішим фактором розвитку переддіабету, тому необхідно вчасно регулювати режим харчування, щоб не допустити його розвитку.
- Забезпечте контроль за своїм здоров’ям. Періодично відвідуйте лікаря, проходьте планову діагностику. Вчасно лікуйте захворювання.
Завдяки цим заходам можливо тримати рівень глюкози на нормальному рівні та запобігти розвитку порушень толерантності до неї. А якщо вони виникли, описана корекція способу життя допоможе в ефективному лікуванні.