Чи постарішає Львів на 16 років?

1653479_699712426725959_1598106986_n.jpg (46.53 Kb)

Донедавна науковці більш-менш одноголосно твердили, що датою заснування Львова є 1256 рік – саме під цією датою у літописах є найдавніша згадка про наше місто.

Вона стала наслідком роботи кількох поколінь науковців, які знаходили нові дати, коли, ймовірно, на берегах Полтви почали розбудовувати нове місто. І оскільки тривалий час серйозних підстав ставити під сумнів цю дату не було, то до неї всі звикли. Понад те – вся рекламна індустрія – численні сувенірні горнятка, поштівки орієнтуються саме на цю дату вирізблюючи на сувенірах «Львів-1256». Однак не так давно львівські істориики Іван Паславський та Ярослав Книш заявили що у них є всі підстави пересунути цю дату на 16 років – ймовірною датою заснування є 1240 рік, до того ж засновниками міста був не лише король Данило Галицький, пам’ятник якому встановлено у самому центрі міста, а й його син Лев Данилович, пам’ять про якого у місті вшанована набагато скромніше.

. . . . . . .

Я опитав кількох відомих львів’ян – і з числа істориків та гідів, і з числа представників влади – як діючих, так і колишніх – яку дату вони вважають ближчою до істини. І найперше, що варто відзначити – крапку у цьому питані ставити ще дуже рано, адже всі вони ставлять під сумнів і одну і іншу дату. Якщо узагальнювати – достеменної відповіді ми не отримаємо ніколи, бо ймовірно, такої одномоментної події і не було. Хіба-що раптом у пилюці якогось архіву (не обов’язково львівського) знайдеться указ короля Данила (а можливо і якогось іншого князя) з повеління закласти місто на схилах Високого замку.


Відомі львів’яни про дату заснування Львова

На думку львівського екскурсовода Петра Радковця 1256 рік є датою не заснування, а першої письмової згадки про місто. 6767 рік від створення світу було зазначено в літописі. Це відповідає 1259 року. Натомість 1256 рік – дата, яку вивели на основі інших документів. Насправді коли було засновано Львів – цього не знає ніхто – зазначив Петро Радковець. Натомість львовознавець Ігор Мельник вважає, що першою згадкою про Львів є таки 1240 рік, однак припускає, що насправді місто могло виникнути ще у Х столітті.

Колишній виконувач обов’язків бургомістра Львова Зеновій Сірик припускає, що Львову понад 800, а можливо і понад 900 років. Якщо місто згадується у 1256 році, то початок його будівництва був на 100-200 років раніше. Очільник львівської області Олег Синютка, який багато років працював першим заступником львівського магістрату вважає, що це питання повинні вирішити науковці, хоча й зізнається, що й сам має історичну освіту.

. . . . . .

Василь Куйбіда, який 8 років поспіль обіймав посаду міського голови вважає, що нова дата заснування Львова, яку встановили львівські історики Іван Паславський та Ярослав Книш є приводом до фахової дискусії, яка і дасть відповідь на це запитання, відтак дату мають визначити фахівці.

Засновник галереї «Дзига» Маркіян Іващишин з великим зацікавленням поставився до інформації про 1240 рік, як ймовірну дату заснування Львова: «Якщо факт , заснквання Львова в 1240 є незаперечним (визнаним більшісттю наукового середовища) - то безперечно чим довша історія міста , тим краще.»

Художник Ігор Гавришкевич є прихильником класичної дати заснування Львова: «В історієграфї існує міжнародний принцип визначення дат заснування тих чи інших міст. Його суть полягає у тому, що датою заснування міста може вважатися тільки та, яка є найдавнішою його згадкою. Для м. Львова такою згадкою є відповідний запис 1256 р. в Літописі, де наше місто згадується в контексті пожежі в Холмі. Тут варто зауважити, що інші згадки виявлені пізніше і за межами літописних записів не можуть рівнятися з вищезазначеним навіть якщо там фігурують такі дати, як 1240р. чи 1247р. та. Тому нічого сенсаційного з досліджень початку 18ст. французького історика Мішеля Лє Кієна що до заснування Львова у 1240р. не випливає. Зрозуміло і без цього, що Львів як великий населений пункт існував значно раніше. Про це засвідчують декілька факторів з яких незаперечними є археологічні дослідження, які підтверджують наявність тут поселень ще у 5ст. Зрозуміло, що поняття заснування Львова , як і інших міст є відносним. Є фактори за якими можна припустити, що коли народився син Князя Данила Лев то Львів ( приблизно 1225р) вже був достатньо великим і красивим на той час містом тому і сподобався батькові, який укріпивши його та надавши княжого статусу привернув до нього увагу купців іноземних держав. Напевно це і дало змогу поширити і формацію про заснування і назву Міста Лева. Але так як на цей час принципи визначення дати заснування міст не змінилися то і відома нам дата 1256 р. як заснування м. Львова залишиться незмінною. Що до виключення у цьому питанні, то воно стосується поки тільки м. Києва, для якого дату заснування було визначено за результатами археологічних розкопок ще у радянські часи.»

Врешті історик та львовознавець Ігор Лильо вважає обидві дати достатньо умовними, ну а археологи, на його думку, швидко доведуть що поселення на цій території існували і раніше.

До речі, про археологів, експедиція під керівництвом Олега Осаульчука на вулиці Веселій (це район ринку «Добробут») знайшла залишки поселення празько-корчакської культури, яке вони датують 7 століття. Втім сам Олег Осаульчук це поселення із Львовом, як містом, не пов’язує. Для археологів таке явище не є чимось дивним, коли на одній ділянці вони знаходять поселення, які належать до різних часових періодів. Але це свідчить про інше – місце, на якому виник Львів дійсно настільки вигідне, що до нього повертались люди у різні епохи.

Олександр Сирцов

Не забудьте підписатися на Наш канал:
Схожа інформація
Львів, що побудував Іван Левинський
Оперний театр, готель «Жорж», пасаж Міколяша, новий залізничний вокзал. Всі ці ...
Що їли львів'яни сто років тому
Львів’яни завжди любили смачно поїсти та гарно пригостити гостей. Що їли колись...
Львівська Ощадливість – молодша сестра американської Свободи?
17 червня 1885 року до Нью-Йорку прибула статуя Свободи (Свобода, що осяює світ...
---
V Міжнародний фестиваль театрів ляльок "І люди, і ляльки- 2019"
З 21 до 23 червня у Львові відбудеться П'ятий Міжнародний Фестиваль театрів ля...
Свято музики у Львові
Раз на рік, 21 червня у понад 800 містах та ста країнах світу меломани святкуют...
День батька у Львові
У третю неділю червня в Україні офіційно відзначають День батька. Щоправда, Ук...
Топ новин