З історії «чорних п’ятниць» у Львові

//

Nelegal

Останню п’ятницю листопада можна вважати святом споживацтва, бо ж саме у цей день торгівля активізовується у міжчассі: вже от-от зимові свята, відтак чимало покупок. Люди штурмують магазини, торгово-розважальні центри, крамниці, ринки. Явищу не так багато років, та вдосталь, аби зробити історичний екскурс.

Чи знали ми що значить таке словосполучення 15 років тому? Мабуть, близько десяти років тому різні акції та знижки навперебій агітували спорожнити гаманець/картку та…стали звичними щороку як для організаторів чорних п’ятниць, так і для покупців. І це стало причиною цікавих випадків, що тепер слід вважати історією…

Афіша Львів заглянула в архіви львівських ЗМІ та знайшла пам’ятні чи курйозні події, що стались в останню п’ятницю листопада у різні роки.

Чорна п’ятниця у 2013 році

Чорна п’ятниця випала на 29 листопада. Це був останній день без насильства на Євромайдані. Навіть якби у закладах торгівлі мали б чим заманити покупців, останнім було б трохи не до того…

Чорна п’ятниця у 2014 році

Одному з місцевих ЗМІ тодішня головна редакторка львівського сайту «На закупи» Ірина Смертига розповіла, що українські магазини не надто охоче долучалися до акцій в чорну п’ятницю.

«Якщо порівнювати масштаби акції з американськими, то вони просто смішні. Але українські магазини потрохи починають використовувати цю нагоду залучити більшу кількість покупців. Правда, більшість повідомляють про знижки в останній день, що не дуже добре. Наразі в Україні серед учасників «чорної п’ятниці» більше інтернет-магазинів. Проте трапляється і так, що анонсовані ними знижки не зовсім відповідають дійсності».

Хоча торговий центр «Магнус» організував тоді День українського виробника. Ймовірно, це стало частиною тодішнього тренду на патріотизм.

Втім, “чорною” та п’ятниця таки стала для людей, які без дозволу стихійно торгували поблизу Винниківського ринку. До них приїхали чиновники, міліціонери аби вилучити товар і розігнати торгівлю на тротуарі вулиці Личаківської. Нелегальні продавці опирались, хоч і визнавали незаконність своєї діяльності. Така ситуація дещо курйозно виглядала у день, коли увесь світ лихоманило від покупок.

Чорна п’ятниця у 2016 році

Либонь тоді вперше львівський заклад торгівлі оголосив тривалість шалених знижок не на один день, а на цілих три: в «Опері Пасаж» провели Чорний Вікенд, що тривав з 25 по 27 листопада (включно). До речі, про це стало відомо якраз у п’ятницю (саме про таку “вчасність” 2 роки назад мала на увазі знавчиня закупів).

Чорна п’ятниця у 2017 році

Можливо хтось пам’ятає, як у середині 2010их років іноді по кілька разів на тиждень псевдомінери телефонували до правоохоронців, аби повідомити про “мінування” комерційних закладів: ресторанів, супермаркетів, торгових центрів тощо. Вони були змушені простоювати, тому втрачали значні суми потенційних доходів. А ще ж непрямі збитки… Тому нерідко такі “телефонні терористи” перш ніж “мінувати” об’єкт, вели з ним переговори про грошову суму, що зможе запобігти такому сценарію, – попросту шантажували підприємців. У 2017 році ЗМІ повноцінно моніторили обсяги знижок та констатували масштабність чорноп’ятничних подій у багатьох великих торгових закладах чи мережах. Відтак наслідки телефонних псевдомінувань можна було обчислювати у сотні тисяч гривень.

Так «24 листопада, о 18:15 та 18:22 до правоохоронців надійшло два анонімних повідомлення про замінування львівських торговельно-розважальних центрів, що на вулицях Під Дубом та Кульпарківській» – повідомляла тоді пресслужба поліції. А користувачі соцмереж зберегли для історії фото з сотнями злегка розчарованих і мабуть неабияк обурених відвідувачів та чорноп’ятничних шопоголіків.

chp

Чорна п’ятниця у 2018 році

Тоді у більшості торгових точок «чорна п’ятниця» тривала впродовж 23-25 листопада та були навіть магазини, де знижки діяли цілий місяць.

Чорна п’ятниця у 2019 році

Можна вважати, що це був більш-менш спокійний рік без глобальних криз і катаклізмів. Чорна п’ятниця вже була традиційною подією для торгівлі, втім цього року без якихось особливостей. Хоча всерйоз обговорили можливість прожити день без покупок. Аби зменшити вплив споживацького способу життя на довкілля.

Щоправда, саме у 2019 році Львів долучили до міст, де запрацював онлайн-сервіс Glovo, – це матиме значення у наступну чорну п’ятницю…

Чорна п’ятниця у 2020 році

Люди пережили суворий карантин і влітку-восени потроху стали повертатись до звичного життя. Завершення осені було ще поблажливішим, відтак і побільшало людей у магазинах. А чорна п’ятниця стала причиною черг, у яких стоялось доволі некомфортно через немалий ризик заразитись коронавірусом та обов’язок міряти температуру відвідувачів, чим і займалась охорона магазинів та ТРЦ. А наступні субота-неділя були так званим “карантином вихідного дня”: повні заборони масових подій і часткові щодо закладів торгівлі.

Ймовірно, тоді рекордсменом зі скупчення людей став ТРЦ Forum, – як писали ЗМІ та користувачі соцмереж близько 17 години там при вході стяло кілька десятків шопоголіків, не дотримуючись дистанції.

64547283_n

Фото з фейсбук-групи “Людоньки, порадьте”

Чорна п’ятниця у 2021 році

Світ потроху став оклигувати після ковідної пандемії. Торгівля стала впевненішою в інтернеті. Відтак чорноп’ятничні покупки потребували доставки. Аналогічно і львівські ТРЦ пропонували безкоштовну доставку товарів куплених онлайн у цей день. А деякі з них продовжили свою роботу аж до півночі. Забігаючи наперед можна вважати таке рішення дуже доречним, адже наступного року таке офіційно не дозволяли. Та навіть попри ці обставини, при в’їздах та входах у магазини/ТРЦ репортери Львова знову бачили черги шопоголіків. Подекуди без дотримання дистанції, хоча у масках. Втім, на той момент чимало українців були вакцинованими.

Чорна п’ятниця у 2022 році

Перша воєнна чорна п’ятниця. Країна витримала перший шок, хоча відвоювала Харківщину і на початку листопада – Херсон. Але вороги обстріляли енергооб’єкти. Тому торгівля адаптовувалась до вимкнень світла і працювала в умовах блекаутів, завдяки генераторам і альтернативним джерелам енергії. У Львові чорна п’ятниця минула без ажіотажу, та з шармом патріотизму.

Чорна п’ятниця у 2023 році

Цей рік для торгівлі є важчим, адже зменшується купівельна спроможність львів’ян. Та й харчі, речі першої необхідності не є товарами, на які зроблять знижки та розпродажі.

Хоча є й позитивна обставина: чорна п’ятниця стала ближчою у часі до Миколая, Різдва (свята, пов’язані з подарунками і покупками харчів) й інших зимових свят завдяки церковній календарній реформі. Так у цей день, а саме 24 листопада, можна буде вітати з іменинами Катерин.

Заходи за категоріями та локаціями

Куди піти та де відпочити на вихідні чи в свята - календар подій Львова. Зручна систематизована афіша фестивалів, вечірок, концертів, виставок, кіно, театральних вистав, кінопоказів, мистецьких подій для львів'ян та туристів. Цікаві кіноогляди та анонси прем'єр.

Індекс маси тіла калькулятор