Якісна вентиляція виробничих приміщень повинна забезпечувати комфортний та безпечний мікроклімат, відповідати вимогам та нормативам установленим ДБН В.2.5-67:2013, положенням ДСТУ Б EN 15251, Г EN ISO 7730, санітарним нормам, особливим нормативам, регламентованим для конкретної галузі виробництва.
Важливо. Проектні розрахунки продуктивності примусової та природної вентиляції приміщень в Україні на сьогодні узгоджені з галузевими європейським стандартам безпеки якості повітря у робочих, жилих, виробничих приміщеннях.
Призначення виробничої вентиляції
Природна або примусова вентиляція виробничих, офісних, торгових приміщень забезпечує комфортне середовище для робітників, збереження дорогої техніки, коректну роботу складного обладнання, правильне зберігання товару, продукції та фільтрування вибухонебезпечних речовин для якого застосовується вибухозахищені вентилятори.
Коректна та професійно спроектована та встановлена промислова вентиляція забезпечує:
- відсутність формування конденсату на обладнанні, який сприяє окисленню, провокує швидкий процес корозії;
- виконання законодавчих нормативних вимог охорони праці по ДБН, БНіП, ДСТУ;
- зниження витрат на оплату лікарняних;
- підвищення працездатності;
- видалення шкідливих домішок, газів, пилу, що можуть бути небезпечними для людини;
- автоматичне регулювання температури, необхідної для коректного функціонування складного обладнання, точної комп’ютерної техніки, ЦОД;
- дотримання норм пожежної безпеки.
Крім турботи про здоров’я людей, промислова вентиляція забезпечує працездатність обладнання, створює умови для правильного зберігання продукції. Крім переміщення повітряних мас, видаляються вихлопні та шкідливі гази, що виникають у результаті виробничого процесу.
Важливо. Для приміщень галузевого призначення застосовуються різні типи вентиляції, які враховують комплекс важливих параметрів – площу, об’єм приміщення, показники температури, вологості, облаштування складними машинами та механізмами.
Промислове вентилювання розробляється для великих будівель, в яких перебуває одночасно велика кількість людей – офіси, будівлі адміністрації, виробничі цехи, складські комплекси, торгові приміщення.
Види вентиляції виробничих приміщень
Умовно види вентиляції можна поділити на три категорії:
- природна витяжна – через вікна, двері, отвори та продухи, стінові припливні клапани, вентиляційні шахти, канали повітроводів;
- примусова припливна – розрахована на великі навантаження, тривалу роботу та довгий період часу функціонування без зупинки, якісний вивід забрудненого повітря у високотемпературному середовищі.
- припливно-витяжна – комбінований тип вентиляції, поєднуючий природний та примусовий метод підтримання параметрів температури, вологості, чистоти повітря.
Кожний метод очищення повітря має свої переваги та недоліки.
Природна вентиляція виробничих приміщень
Правильно спроектована та змонтована природна вентиляція підтримує оптимальні умови повітрообміну. До основних переваг такого типу вентиляції можна віднести економічність та простоту використання.
Вигідні переваги. Не вимагає складного технологічного обладнання, підключення до джерела енергії, не потребує регулярного обслуговування та ремонту протягом тривалого терміну експлуатації, відсутні витрати на електроенергію.
Але для сучасного виробництва, офісних приміщень природний вид системи вентиляції не може забезпечити необхідний функціонал, що відповідає законодавчим вимогам.
Механічна вентиляція виробничих приміщень
Завдання якісної промислової вентиляції – обробити, подати, транспортувати та видаляти відпрацьоване повітря. Промислові види систем вентиляції вимагають розробку проекту, професійний монтаж та пуско-налагодження, яке розробляють кваліфіковані фахівці, акредитовані для роботи у ції галузі виробництва.
Важливо правильно зробити розрахунок вентиляції, який враховує площу приміщення, кількість людей, прохідність, температурні показники, потреби галузі – хімічну, промислову, пожежну безпеку на виробництві.
Призначення різних видів вентиляційних систем:
- Подача повітря у приміщення (припливна вентиляція).
- Видалення забрудненого повітря (витяжна механічна вентиляція).
- Система вентиляції загального обміну (вентилює всю будівлю).
- Вентиляція певної площі (місцева).
Крім прямої функції, промислові системі вентиляції розраховані на цехи, склади, окремі виробничі процес, вони виконують додаткові функції:
- кондиціювання;
- рекуперація тепла;
- багатоступінчасте фільтрування повітря.
Системи промислового типу, наприклад вентиляції для складів, обладнують автоматикою. Але водночас у них передбачено й ручне регулювання. Існують різні режими роботи таких установок (день, ніч, зима, літо). Автоматика також відповідає за аварійне вимкнення.
Проект вентиляції для промислових будівель створюється з урахуванням особливостей виробничих процесів, що відбуваються у приміщенні. Застосування різних конструктивних рішень дозволяє для кожного виробничого приміщення вибрати оптимальну систему вентиляції, яка може поєднувати кілька варіантів, розрахованих на конкретний промисловий процес.
Важливо. Вимоги до промислових вентиляційних установок набагато вищі, ніж до побутових. Вони мають жорсткіші правила, які описані в будівельних нормах інженерного проектування та нормативних документах БНіП.
Промислова вентиляція з опаленням або кондиціонуванням
Використання сучасних економічних систем вентиляції, які поєднують функції опалювання та очистки, кондиціонування повітря виробничих приміщень дозволяють суттєво знизити поточні витрати.
Точна автоматика, програмоване регулювання системою дозволяє:
- контролювати процес кондиціювання з урахуванням технологій виробництва конкретних етапів: фільтрація шкідливих речовин, забрудненого конденсату, підтримання необхідного температурного режиму приміщення;
- для пожежно-небезпечних процесів виробництва передбачені вибухозахищені вентилятори, системи датчиків контролю, моніторингу температур за технічними параметрами обладнання;
- дотримуватися галузевих розрахунків роботи системи вентиляції, повітрообміну, обладнання.
Важливо зазначити – поняття універсальної системи кондиціювання не існує. Проводиться аналіз та проектні розрахунки, враховується робота конкретного виробництва.
Оптимальне рішення враховує архітектурний план будівлі, виробничих приміщень, особливості робочого процесу, розташування джерел виділення тепла, шкідливих речовин у повітрі, норм вологості та температури.