Польська для дітей: поради батькам

//

fersht2

Вивчення іноземних мов все більше набирає обертів – дедалі більше людей мають бажання опанувати одну-дві мови. В пріоритеті залишаються найпопулярніші: англійська, іспанська, французька, дехто пробує вивчити китайську. Проте в українців з’явився свій фаворит – польська мова.

Головна причина цього – війна в Україні, через яку багато людей виїхали за кордон, зокрема до Польщі. Та і до цього чимало наших співвітчизників обирали сусідню країну для заробітків чи навчання. Звичайно, аби освоїтись у новій країні, необхідно завести нові знайомства, а це неможливо без знань місцевої мови.

Насправді польська є досить поширеною – вона посідає шосте місце за поширеністю в Європейському союзі, а носіїв понад 50 мільйонів. Цікаво, що вона є досить близькою до української – 70% спільної лексики, а найбільш споріднена з чеською та словацькою.

Загалом, польська є другою найближчою для українців мовою після білоруської (84% схожості). Серед спільних рис відзначимо те, що орфографія працює за фонетичним принципом, тобто літери відповідають звукам. Головна різниця – абетка (в українській мові – кирилиця, тоді як в польській – латиниця).

Підготовлено за підтримки маркетплейсу Buki: https://buki.com.ua/ru/tutors/polska-mova/kiev/

З чого найкраще починати вивчення польської мови?

Чим раніше дитина почне вивчати іноземну мову, тим краще вона засвоюватиме її. Часто в дитсадках обирають навчання англійської, проте вибір є завжди. Для того, аби навчання було успішним, потрібно:

  • Щоб дитина вже вміла трошки розмовляти рідною мовою – рахувати, назви деяких тварин, кольори, цифри тощо. Лише тоді можна підключати вивчення польської мови.
  • Розпочати навчання вдома. Дитині буде набагато комфортніше, якщо її батьки вдома потроху будуть спілкуватись іноземною – це краще, ніж вчити щось нове з незнайомцем.
  • Місце проведення заняття з польської має бути знайомим малюку – інакше він відволікатиметься на вивчення нового інтер’єру.
  • Зацікавити дитину, зробити навчання цікавим. Для цього слід підключити ігрові вправи, під час яких малюк має назвати чи знайти правильну відповідь. В іншому випадку дитині просто буде нудно.
  • Давайте інформацію поступово, але різнобічно: мікс з легкої граматики, лексики, аудіювання і можливо письма буде найкраще засвоюватись малечею.

Додаткові джерела вивчення польської мови

Вже не секрет, що матеріал можна закріплювати завдяки мас культурі. Серіали, відео (гумористичні, документальні тощо) з субтитрами дозволять поглибитись у вивчення польської мови. Корисно це тим, що ви будете чути, як носій мови вимовляє ті чи інші слова, будете вивчати нові тощо. Ну і звичайно напружувати мозок для того, аби розуміти суть того, що ви переглядаєте.

Якщо для дорослих більше підходять фільми, серіали, пізнавальні чи розважальні шоу, то дітей найбільше зацікавлять мультики. Якщо дитина дивитиметься їх не лише рідною, але й польською мовою (з субтитрами, звичайно ж), то вона буде вбирати в себе знання немов губка, запам’ятовуючи деякі слова. Але це не єдиний варіант – чимало блогерів на YouTube роблять контент польською, що буде цікаво дітям та підліткам:

  • Vertez – польський блогер, відео якого присвячені комп’ютерним іграм – одній з найулюбленіших розваг школярів. Оскільки його канал польськомовний, то інтерфейс в іграх та розповіді також будуть польською, тож можна вивчити чимало нового, просто розважаючись.
  • Trenuj z Krzychem – футбольний блогер, який вміє чимало футбольних трюків, а в його відео з’являлись справжні зірки, зокрема, Роберт Лєвандовскі.
  • Billie Sparrow – польська блогерка, яка створює контент на різні цікаві теми. В її відео є важлива особливість, яка дозволить краще запам’ятовувати польську – субтитри.

Ігри для вивчення польської мови: що можна запропонувати дитині?

Для того, аби пізнавати будь-яку мову, існує чимало універсальних іграшок. Кубики з літерами абетки, картки з малюнками – базові для будь-якого малюка, адже сам так в більшості цивілізованих країн починають вчити мову. Але якщо ви хочете, аби малеча почала вчити другу мову, то радимо, аби вона трошки освоїлась з рідною – інакше вона буде плутати слова і все змішається в кашу.

Великої популярності набули смартфони, завдяки чому можна встановити цікаві навчальні ігри з польської мови для дитини.

  • Польська мова з Nemo. Додаток, в якому ви маєте правильно вимовляти слова. Функція «Студія запису» дозволяє вам записувати вашу вимову, а програма підкаже, наскільки правильно ви це зробили.
  • Fun Easy Learn. Програма працює навіть без інтернету, в якій ви можете знайти підходящі фрази в залежності від того, де перебуваєте – в кафе, музеї, парку чи художній галереї. Також в додатку в ігровій формі можна тренуватись вимовляти слова, писати їх та перекладати.
  • Etutor. Безкоштовний додаток, в якому можна вивчати польські слова. В основному ви вивчатимете базові слова, які знадобляться у життєвих ситуаціях. Є функція розумних повторень – туди додаєте ті слова, які даються вам важче. В грі є система мотивації – монетки та виконані досягнення за пройдені заняття.

Вчимо польську без батьків: що для цього потрібно?

Якщо ваш рівень знань польської відносно невеликий, то навряд вам вдасться навчити дитину більше, ніж тому, що ви знаєте. Саме тому радимо знайти для вашої малечі курси з польської або ж репетитора.

Курси підійдуть для тих, хто паралельно має необхідність соціалізовуватись. Діти будуть навчатись в невеликих групах та виконуватимуть завдання в командах – все залежить від того, як викладач проводитиме заняття. З репетитором трохи інакше – в таких випадках діти вчаться віч-на-віч з вчителем. Тут доведеться вчитись більш серйозно, адже ніхто не буде відволікати. 

Тут теж буде проходити соціалізація між учнем та вчителем, але трохи в меншій мірі. Втім, таке навчання буде навіть ефективнішим: репетитор більше часу зважатиме тому, що дитині дається найважче, намагаючись краще роз’яснити матеріал. І звичайно ж, вчитель має підлаштовуватись під дитину – з маленькими просто не вийде працювати, не використовуючи ігри.

Заходи за категоріями та локаціями

Куди піти та де відпочити на вихідні чи в свята - календар подій Львова. Зручна систематизована афіша фестивалів, вечірок, концертів, виставок, кіно, театральних вистав, кінопоказів, мистецьких подій для львів'ян та туристів. Цікаві кіноогляди та анонси прем'єр.