Існує більш 50 способів зварювання. Щоб вибрати зварювальний апарат для дому, треба розібратись, у чому іх важливі особливості обладнання, і якими перевагами та недоліками володіє той чи інший інструмент. Що краще, аргоновий зварювальний апарат чи інвертор, які показники струму потрібні? Ці питання розглянуто в статті.
Особливості зварювальних апаратів
За допомогою зварювальних робіт виконується значна кількість різноманітних функцій у різних галузях, від мікроелектроніки до виготовлення багатотонних конструкцій. Серед спільних переваг — швидке та надійне з’єднання матеріалів, із мінімальними витратами. Зварювальні апарати виготовляють із застосуванням електронних компонентів, що згодом значно зменшило їх масу та габарити, дозволило розширити їх застосування у побуті при струмі 220В.
При необхідності за допомогою зварювального апарату можна і розрізати метал, причому навіть у важкодоступних місцях, де інший інструмент важно застосувати.
Як вибрати зварювальний апарат для дому та господарства?
Для дому кращий зварювальний апарат — мобільний та малогабаритний (ручний). Нерідко і професійні майстри користуються ручним типом зварювання, але це ефективно лише якщо не потрібно робити великий обсяг робіт. Для ремонту певних деталей, ручний, легкий та мобільний інструмент – гарне рішення, його можна застосовувати з бензиновим генератором струму. Также агрегат можна буде підключити до мережі струму 220В. Щоб дізнатися, як вибрати зварювальний апарат для дому та дачі, треба визначитися з видом інструменту та типом зварювальних робіт.
Види зварювальних апаратів
Кожен зварювальний апарат підбирається за особливостями застосування. Вони бувають таких видів:
- зварювальні апарати-інвертори — призначені для зварювання за допомогою електродів, напруга на вході перетворюється в постійний струм (для нагрівання та розплавлення металів використовують електричну дугу);
- зварювальні апарати-трансформатори — електротехнічні пристрої, що працюють на частоті 50 Гц (параметри напруги електричного струму із побутової мережі 220В перетворюються за допомогою трансформатора);
- випрямлячі — аналог трансформаторів за принципом роботи, струм формується на обмотках трансформатора, і проходить через випрямляч (що дає більш рівний шов);
- зварювальні напівавтомати — застосовують інверторну схему живлення і часткову автоматизацію процесу.
Для побутових дрібних зварювальних робіт по господарству краще купити інвертор, а напівавтомати чудово підійдуть для великих об’ємів робіт (наприклад, для СТО, де важлива більша потужність).
Який тип зварювання обрати (ММА; TIG; MIG; MAG)
Ручне електродугове зварювання (MMA) – можна вибрати для новачка. Товщина металу – від 2 мм. Під дією теплоти електричної дуги електрод плавиться, створюючи нероз’ємне з’єднання – закріплюючий шов. Якщо зварювальний апарат необхідний періодично, і продуктивність не відіграє особливої ролі, то інвертор чудово підійде для вирішення ремонтних та будівельних завдань, можна застосовувати живлення від звичайної мережі струму 220В. Такий зварювальний апарат часто використовується в побуті та займає почесне місце серед інструментарію у багатьох майстрів.
Напівавтоматичне зварювання серед захисних газів (MIG-MAG) – крок у бік професійних зварювальних апаратів. Звичайно ж, напівавтомати можна зустріти і в побуті, але найчастіше ними користуються у промислових підприємствах для виробництва та майстерень з ремонту автомобілів або слюсарних зварювальних робіт. Основна особливість — використання тонкого дроту замість електрода та захисного газу для ізоляції від навколишнього середовища. Механізм роботи дозволяє досягти якісного та естетичного шва. Залежно від газу напівавтоматичне зварювання може бути:
- MIG (Metal Inert Gas) – з використанням інертного газу. Товщина металу — від 1 мм. Зварювальний апарат MIG відмінно підходять для роботи з алюмінієм, міддю, титановими виробами, нікелем та їх сплавами.
- MAG (Metal Active Gas) – з використанням азоту, вуглекислого газу та інших газів, що зв’язують кисень. Використовують для заготовок із низьколегованих та корозійно-стійких сталей.
Аргонодугове зварювання (TIG) – можна купити тільки для досвідчених майстрів, що мають досвід роботи зі зварювальними апаратами. Товщина металу – від 0,5 мм. На відміну від попередніх способів, тут замість дроту або видаткового електрода використовується тугоплавкий електрод з вольфраму з високою температурою плавлення. Процес відбувається у середовищі захисного газу – аргону. Сам електрод не піддається плавленню. Тому для шва може використовуватися присадковий матеріал з того ж металу, що і заготівля. У деяких випадках аргоновий зварювальний апарат формує шов через розплавлення кромок. Даний спосіб не має конкурентів у роботі з тонкостінним матеріалом і завжди залишається затребуваним для специфічних завдань.
Залежно від конструкції пристрою зварювальні апарати можуть варити на постійному та (або) змінному струмі. Перші підійдуть для сталі, нержавіючої сталі, титану та міді. Інші — для роботи з алюмінієм та його металами.
Який зварювальний апарат купити — на що варто звернути увагу
Для вибору гідного зварювального апарату краще звернути увагу на зручність та якість обслуговування — наявність сервісу, каталогів, сайту, інструкцій мовою країни покупки, чіткість інструкції і т.п.
Ознаки хорошого зварювального апарату:
- є захист від перепадів напруги струму (оптимальний рівень захисту від перепаду — 20-25%);
- легко дістати друковані плати на замовлення (найчастіша поломка);
- у паспорті обладнання вказано умови температурного діапазону експлуатації;
- доступна ціна — як правило, нижче у більших виробників (залежить від серійності виробництва).
Не варто звертати увагу на термін “побутовий”. Поняття побутового, професійного та промислового інструменту поки не є термінами юридично та технічно уніфікованими. Виробники під терміном “побутової” розуміють зазвичай безперервну роботу обладнання протягом 15-30 хв з подальшою перервою приблизно одну годину. Ще професійний інструмент передбачає експлуатацію з 8-годинним циклом, а промисловий можна експлуатувати в 3 зміни з невеликими технологічними перервами. Інші технічні характеристики побутового та професійного зварювального апарату — однакові.