"Апостолу" Івана Федорова - 445 років!

the_acts_and_the_epistles_of_the_apostles_wdl77_pdf.jpg (126.16 Kb)

15 лютого 1574 року Іван Федоров видав першу друковану книгу в Україні. – «Апостол». Почав він роботу над нею 25 лютого 1573 року. І завершив майже через рік.

Книзі випала честь бути надрукованою у Львові.

«Апостол» містить традиційний церковнослов'янський переклад «Діянь і послань апостольських» і повторює московське видання цієї ж книжки. Тут схожі шрифти, композиція набору та оформлення.

Але є і відмінності. Саме львівське видання має друкарську марку Івана Федорова, яка складається з двох частин: герба міста Львова та знаку Івана Федорова. На початку львівського "Апостола" 1574 р. вміщено три додаткові пояснювальні статті, яких не було у московському першодруці

Офіційну післямову Федоров замінив власним текстом «Повість откуду начася и како совершися друкарня сія». Автобіографічні матеріали тут підпорядковані публіцистичній меті: підняти соціальний престиж друкарства, розкрити його значення для суспільства і тим самим створити сприятливий клімат для видавничої діяльності. Пишучи, що в Москві йому і Мстиславцю «от многих началник і священоначалник» довелося зазнати переслідувань, Федоров підкреслює, що допомогу у Львові йому надали «мали ніциї в ієрейском чину, інії ж неславнії в мирі». Відкинувши гонитву за багатством, першодрукар свідомо обрав інший шлях — терпіти злигодні та нестатки, аби тільки мати змогу сіяти «духовні зерна». Він виправив деякі помилки попереднього видання, вніс редакційні зміни, наблизив текст до того правописного варіанта, який був загальноприйнятим в Україні. Видрукований львівський "Апостол" великим форматом — у двійку або в аркуш. Складається він із 278 аркушів — 14 ненумерованих та 264 пронумерованих кириличними цифрами. Титул у виданні відсутній. Повні сторінки містять по 25 рядків основного тексту та 2-3 рядки над текстом або під ним.

Починається книга аркушем із зображенням на звороті герба Г. О. Ходкевича, далі йдуть 14 ненумерованих аркушів і 264 аркуші, нумеровані кириличними літерами в правому нижньому кутку лицевої сторони кожного аркуша. Деякі з ненумерованих аркушів позначено справа знизу похиленими рисками. Над літерами, які позначають сторінки, за титлом вміщено оксію — знак наголосу (однак лише у тих випадках, коли позначка цифри складається з двох і більше літер). Такі позначення Іван Федоров почав застосовувати у Заблудові (приблизно з середини Євангелія учительного), вживалися вони також в українських та молдавських рукописних книгах, а згодом — у стрятинських і ранніх київських друках. Ця особливість у деяких випадках може допомогти ідентифікувати стародруки без вихідних даних. Повні сторінки складаються з 25 рядків тексту; крім них, на багатьох сторінках є надруковані циноброю покажчики читань: один рядок над текстом, один-два — під текстом.

Книга надрукована двома фарбами – чорною та червоною. Дзеркальний набір шрифту ретельно вивірений, рядки рівненькі. Папір вироблявся тут же, у Львові.

Тираж львівського «Апостола» – приблизно 1000 – 1200 примірників. До сьогодні збереглось відомих екземплярів лише 120. 5 з них знаходяться у відділі стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Не так давно один з примірників книги було знайдено в Межигір’ї – резиденції екс-президента України В. Януковича. Він переданий Музею книги и книгодрукування України.

А у Львові з нагоди 445 річниці видання «Апостола» Федорова відбудеться виставковий проект "Апостол 1574-2019: книга та читачі".

До виставкового проекту у сакральному просторі залучено також рукописний Апостол першої третини XVII століття, переписаний із друкованого видання 1574 року. Контекст творять богослужбові книги, об'єднані спільним походженням із церкви Симеона Стовпника, зокрема Требник Петра Могили 1644 року, та гравюри із зображенням апостолів зі стародруків XVII століття.

Вернісаж 15 лютого о 16:00.

Виставка триватиме до 31 березня.

Музей Івана Георгія Пінзеля (пл Митна, 2)

Не забудьте підписатися на Наш канал:
Схожа інформація
Вихідні у Львові
У Львові цих вихідних багато флейт, багато музики, багато гарних вистав. Бо вже...
Вихідні у Львові 8, 9 та 10 березня
Ці вихідні у Львові пройдуть під гаслом Весни, чарівних львів'янок та Шевченка
Вихідні у Львові 1, 2 та 3 березня
Весна у Львові розпочинається двома чудовими театральними прем'єрами
---
Куди піти з дітьми?
Вихідні у Львові 23 та 24 лютого
Куди піти у Львові у ці вихідні з дітьми та без. Відпочинок на всі смаки: від ...
У Львові відкрили парк рухомих динозаврів
Гігантські динозаври зявилися на площі перед торговим центром Форум, на проспект...
В Шевченківський гай до хатини святого Миколая
«До хатинки Миколая» — театралізована екскурсія для дітей, яку кілька років посп...
Топ новин