Сумніших оповідей не знайдете, ніж про любов Ромео і… Пелагею

frankbdicksee_rj.jpg (122.96 Kb)

11 березня 1302 року, якщо вірити Вільяму Шекспірові та дослідникам його творчості, у францисканському монастирі неподалік італійського містечка Верона, взяли шлюб Ромео та Джульєтта.

Проте, в жодній з церковних книг цього містечка немає згадки ані про цей шлюб, ані про таких мешканців цього містечка. Втім, у самому творі Шекспіра жодної згадки про точну дату шлюбу молодих людей немає. Цю дату вирахували дослідники творчості драматурга, посилаючись на згадку про Великдень, який був 1302 року.

Та й твір був написаний у 1594 році. Сюжет Шекспір почерпнув у італійського письменника Луїджі да Порта. А той, у свою чергу, переробив балади, які переказувалися у портах Італії. І вже 425 років весь світ захоплюється проявом вірного кохання, символом якого стали юнак та дівчина з Італії.

Хоча, насправді, обидвоє вони були зі Львова. Принаймні так стверджував львівський історик Бартоломей Зиморович, який з 1648 до 1668 року займав посаду бургомістра Львова. А також історики XIX століття Францишко Яворський та Денис Зубрицький. Тільки дівчину звали Пелагеєю. І вона була українкою, дочкою чи то купця, чи то ремісника. У книзі магістрату стерся надпис про те, чим займався її батько та його ім’я й прізвище. Мабуть писар, який записував дані, не дав чорнилові добре висохнути, й розмазав запис своїм рукавом. Але те, що родина була українською, - відомо достеменно.

А ось хлопець таки був італійцем. Звали його Ромуальдо Мікеліні. Вдома пестливо – Ромео. А кохана кликала Романом. Про це вже згодом розповіли друзі родини, які повернулися до Італії.

Хлопець був гарний, розумний, освічений. Але й Пелагея була надзвичайної вроди та розуму дівчина. Молоді люди вподобали одне одного. Проте про одруження мови не могло бути. Закохані належали до різних релігійних конфесій. Але у 1594 році, як свідчать архівні документи, до Львова прийшло велике лихо – чума!

«Чума на обидві ваші хати!» - проклинає у п’єсі Шекспіра Меркуціо, друг Ромео, якого смертельно поранив Тібальт під час вуличної сварки. Але ж чума в Європу прийшла аж у 1346 році та лиходіяла до 1382 року. Звідкіля у 1302 році Меркуціо міг знати про чуму? Натомість наступна пандемія чуми в Європі почалася з 1545. І у 1594, коли скосила чи не пів Європи, забрала життя і Пелагеї.

Хворих тоді ніхто не лікував. А за суворими приписами ще живих недужих вивозили за місто помирати. Наближатися до них було небезпечно. Але Ромуальдо не злякався страшної хвороби. Він поїхав з коханою у Сад хворих, доглядав та дбав про неї до останньої миті. Пелагея померла і її поховали на цвинтарі коло православної церкви Благовіщення. За кілька днів відійшов у вічність і Ромео. Кажуть, він помер з відчаю. Його вічним прихистком стало кладовище коло костелу Святого Станіслава. Виконуючи його останню волю, батьки поставили і над Ромео Мікеліні, і над могилою Пелагеї однакові надгробні камені з викарбуваними двома серцями, пов’язаними галузкою лавру. «Що сполучить любов, того й смерть не розлучить», - написали згодом на цих надгробках.

На жаль, у XVIII столітті обидві церкви розібрали. Могили перенесли, а кладовища вирівняли. Тепер на місці поховання Ромео та Пелагеї стоять житлові будинки. Ймовірно, це будинок №33 по вулиці Городоцькій та найближчий до нього будинок на вулиці Шолом-Алейхема.

Натомість у Вероні є кам’яні гробівці, на яких написано, що саме тут поховані легендарні закохані Ромео та Джульєтта. Хоча, коли Джордж Байрон мешкав у 1816-1820 роках в Італії, то домігся, аби було відкрито кам’яні кришки поховань. Могили виявилися порожніми….

Не забудьте підписатися на Наш канал:
Схожа інформація
Український прапор над Ратушею у Львові
День Державного Прапора України як загальнонаціональне свято відзначається 23 ...
Що робила єгипетська мумія у підвалах картинної галереї
Мало хто знає, що у підвалах Львівської картинної галереї майже 23 роки пролежа...
Храм військової слави
31 липня 1610 року, 409 років тому, в день пам'яті святого Ігнатія Лойоли було...
---
День Державного Прапора України та День Незалежності України у Львові. Програма заходів
У День Державного Прапора України та в День Незалежності України у Львові відкр...
Міжнародний фестиваль фольклору у Львові "Етновир". Повна програма
З 22 до 25 серпня відбудеться міжнародний фестиваль фольклору «Етновир». Щорічн...
Вихідні у Львові 10 та 11 серпня
Вихідні є у майже всіх. Крім - музики. Музика ніколи не відпочиває. Тому цих в...
Топ новин