Сумніших оповідей не знайдете, ніж про любов Ромео і… Пелагею

frankbdicksee_rj.jpg (122.96 Kb)

11 березня 1302 року, якщо вірити Вільяму Шекспірові та дослідникам його творчості, у францисканському монастирі неподалік італійського містечка Верона, взяли шлюб Ромео та Джульєтта.

Проте, в жодній з церковних книг цього містечка немає згадки ані про цей шлюб, ані про таких мешканців цього містечка. Втім, у самому творі Шекспіра жодної згадки про точну дату шлюбу молодих людей немає. Цю дату вирахували дослідники творчості драматурга, посилаючись на згадку про Великдень, який був 1302 року.

Та й твір був написаний у 1594 році. Сюжет Шекспір почерпнув у італійського письменника Луїджі да Порта. А той, у свою чергу, переробив балади, які переказувалися у портах Італії. І вже 425 років весь світ захоплюється проявом вірного кохання, символом якого стали юнак та дівчина з Італії.

Хоча, насправді, обидвоє вони були зі Львова. Принаймні так стверджував львівський історик Бартоломей Зиморович, який з 1648 до 1668 року займав посаду бургомістра Львова. А також історики XIX століття Францишко Яворський та Денис Зубрицький. Тільки дівчину звали Пелагеєю. І вона була українкою, дочкою чи то купця, чи то ремісника. У книзі магістрату стерся надпис про те, чим займався її батько та його ім’я й прізвище. Мабуть писар, який записував дані, не дав чорнилові добре висохнути, й розмазав запис своїм рукавом. Але те, що родина була українською, - відомо достеменно.

А ось хлопець таки був італійцем. Звали його Ромуальдо Мікеліні. Вдома пестливо – Ромео. А кохана кликала Романом. Про це вже згодом розповіли друзі родини, які повернулися до Італії.

Хлопець був гарний, розумний, освічений. Але й Пелагея була надзвичайної вроди та розуму дівчина. Молоді люди вподобали одне одного. Проте про одруження мови не могло бути. Закохані належали до різних релігійних конфесій. Але у 1594 році, як свідчать архівні документи, до Львова прийшло велике лихо – чума!

«Чума на обидві ваші хати!» - проклинає у п’єсі Шекспіра Меркуціо, друг Ромео, якого смертельно поранив Тібальт під час вуличної сварки. Але ж чума в Європу прийшла аж у 1346 році та лиходіяла до 1382 року. Звідкіля у 1302 році Меркуціо міг знати про чуму? Натомість наступна пандемія чуми в Європі почалася з 1545. І у 1594, коли скосила чи не пів Європи, забрала життя і Пелагеї.

Хворих тоді ніхто не лікував. А за суворими приписами ще живих недужих вивозили за місто помирати. Наближатися до них було небезпечно. Але Ромуальдо не злякався страшної хвороби. Він поїхав з коханою у Сад хворих, доглядав та дбав про неї до останньої миті. Пелагея померла і її поховали на цвинтарі коло православної церкви Благовіщення. За кілька днів відійшов у вічність і Ромео. Кажуть, він помер з відчаю. Його вічним прихистком стало кладовище коло костелу Святого Станіслава. Виконуючи його останню волю, батьки поставили і над Ромео Мікеліні, і над могилою Пелагеї однакові надгробні камені з викарбуваними двома серцями, пов’язаними галузкою лавру. «Що сполучить любов, того й смерть не розлучить», - написали згодом на цих надгробках.

На жаль, у XVIII столітті обидві церкви розібрали. Могили перенесли, а кладовища вирівняли. Тепер на місці поховання Ромео та Пелагеї стоять житлові будинки. Ймовірно, це будинок №33 по вулиці Городоцькій та найближчий до нього будинок на вулиці Шолом-Алейхема.

Натомість у Вероні є кам’яні гробівці, на яких написано, що саме тут поховані легендарні закохані Ромео та Джульєтта. Хоча, коли Джордж Байрон мешкав у 1816-1820 роках в Італії, то домігся, аби було відкрито кам’яні кришки поховань. Могили виявилися порожніми….

Не забудьте підписатися на Наш канал:
Схожа інформація
Менцинський. На чию честь названо вулицю
Є у Львові невеличка вуличка, яка з’єднує площу Генерала Григоренка та вулицю Г...
Сумніших оповідей не знайдете, ніж про любов Ромео і… Пелагею
11 березня 1302 року, якщо вірити Вільяму Шекспірові та дослідникам його твор...
Чорна кам'яниця будувалася з білого каменю
В одному чудовому та загадковому місті… В одні чорній-пречорній кам’яниці… Мабу...
---
Куди піти з дітьми?
Вихідні у Львові 23 та 24 лютого
Куди піти у Львові у ці вихідні з дітьми та без. Відпочинок на всі смаки: від ...
У Львові відкрили парк рухомих динозаврів
Гігантські динозаври зявилися на площі перед торговим центром Форум, на проспект...
В Шевченківський гай до хатини святого Миколая
«До хатинки Миколая» — театралізована екскурсія для дітей, яку кілька років посп...
Топ новин