1 листопада – день вшанування всіх святих і поминання померлих.
В Україні у перший день останнього осіннього місяця люди ходять на кладовища – поминати померлих. Там засвічують свічки, у церквах моляться зуапокійні служби. У католицькій церкві 1 листопада також є днем всіх святих.
Історія свята
Насправді це свято має дуже давнє коріння. Понад 2 тисячі років тому кельтські племена відзначали у цей день свято Самайна – початок нового року. Кельти вірили, що душі померлих родичів повертаються у цей день додому і просять жертовної їжі. Недарма ж саме у цю ніч американці відзначають Геловін.
Відомо також і про давніх римлян, які у останні дні жовтня святкували свято Фералії – вшанування померлих.
До сьогоднішніх днів у християн відзначення 1 листопада дещо трансформувалось, але все ж зберегло орієнтовну дату. Католики відзначають також день усіх святих, що додає цьому дню ще більшої важливості.
Традицій, звичаї, прикмети
Окрім того, що християни відвідують могили померлих, а також моляться за душі спочилих, існують і інші традиції та прикмети, пов’язані з цим днем. Наприклад, наші предки вірили, що можна передбачити, якою буде зима, якщо спостерігати за погодою 1 листопада – якщо ніч морозна, а зорі – ясні, то і зима вже дуже близько. І навпаки – якщо тепло, такої і зими слід чекати.
У жодному разі люди не вивішували у ніч на 1 листопада білизну сушитись на вулицю. Вірили, що в одяг може поселитись нечисть, яка спускається на землю. Також не дозволялося цього дня відмовляти у милостині. А гарною ознакою вважалось допомогти комусь.
Звісно, у сучасному світі ця ніч набуває все інших традицій. В Україні вже також щоразу більше відзначають Геловін та влаштовують тематичні вечірки.