Заквітчане дерево «майка» - як зізнання в коханні

tb-20180429-01.jpg (195.65 Kb)

В Закарпатті вже скинули свої рожеві пелюстки сакури. Відцвітає бузок та зав’язалися плоди слив, черешень і вишень.

А також коло воріт деяких обійсть з’явилися дивні заквітчані дерева, які тут називають майками.

Майка – це мітка, що в цьому будинку мешкає красуня. Така собі своєрідна «вподобайка» з часів, коли ще не було соцмереж. Зараз вже ніхто не може згадати коли розпочався цей звичай. Вочевидь, з часів язичництва.

Напередодні 1 травня, в ніч, хлопці ставили коло воріт гарної дівчини майку. Готувалися до такої події заздалегідь. Заробляли гроші, купували кольорові стрічки та хустки. Йшли з друзями в ліс аби обрати гарне дерево. Зазвичай це були берези. Потім потайки рубили та несли городами, аби їх ніхто не впіймав. Ввечері прикрашали кольоровими стрічками. І під покровом ночі несли майку до воріт отданиці.

Для довідки. Отданиця – це дівчина на виданні. Точніше, на Закарпатті отданицею називають дівчину від народження і до моменту її весілля.

majusfa06.jpg (124.47 Kb)

Але повернімося до майки. Звісно, за деревами хлопці ходили гуртом. Тому з лісу приносили кілька беріз. Товариші допомагали один одному прикрасити та встановити майку коло воріт любасок. А потім кожен легінь мусив стерегти свою майку. Бо, якщо дівчина була гарною та багатою, то й претендентів на її серце, руку та земельний наділ було більше. Хто перший поставив – той і герой. Але часом коло воріт траплялися й бійки. За дівчину та за майку.

А що робити, якщо дівчина не мала популярності в селі? Адже прокинутися вранці 1 травня і не побачити на воротах майки – то була ганьба. Про це дівчині могли нагадувати згодом аж до сьомих віників.

Добре було, якщо в дівчини був брат. Тоді обов’язок зберегти її чесне ім’я покладався на неї. Брат з друзями приносили майку з лісу. Дівчина сама її вбирала. І на ранок злі язики не мали про що плескати.

18194766_1333219216760944_04618073414264_n_fit_content_width.jpg (125.3 Kb)

Якщо брата не було, то вже нічого не поробиш. Мусиш терпіти. Вже краще хай без майки, ніж з сухою гіллякою з ганчірками. Саме так, якщо дівчина була язиката чи якимсь чином по іншому не вгодила хлопам, то їй на ворота могли вчепити суху гілляку з ганчірками. Ото вже було велике знеславлення. Якщо батьки уздріли таке зранку на своїх воротах, то дівчина б була бита. Отим самим березовим прутом з воріт.

Коли у родині було кілька доньок, то майку клали тільки старшій. Навіть якщо ставалося так, що до старшої ніхто з хлопців не виявляв інтерес, а до молодшої вже хтось залицявся, то на загал майка на воротах все одно присвячувалася старшій. Власне в ніч на 1 травня у селі ніхто не спав. Хлопці ставили майки і сторожили їх. Дівчата підглядали у вікна і намагалися в темряві впізнати свого залицяльника.

А на ранок відбувалися оглядини. Жінки вбирали святковий одяг і йшли прогулюватися селом до церкви та оглядати майки – у котрої дівки краща та вища. Хлопці також роздивлялися та порівнювали дерева коло воріт. А дівчата гордо стояли кожна коло своєї майки та освітлювали вулицю своїми усмішками. Адже майка коло воріт означала, що вона – дуже гарна дівчина і що цього року в цій хаті будуть сватачі.

Звісно, зараз цей звичай відходить у небуття. Майки коло воріт заміняються «вподобайками». Але досі в Закарпатті все ще можна зустріти цю давню-предавню традицію залицяння.

Не забудьте підписатися на Наш канал:
Схожа інформація
Куди поїхати зі Львова у вихідні: Парк розваг із динозаврами «Уруру»
Парк розваг «Уруру» відкрили на початку червня на території «Бухти вікінгів», л...
До Дня медика у Львові зняли зворушливий кліп «Дякуємо лікарям» (відео)
Кліп презентувала Творча школа Павла Табакова
Свято музики у Львові: програма, локації та учасники
У неділю, 21 червня, Львів святкуватиме День музики та День медичного працівник...
Куди поїхати зі Львова у вихідні: Парк розваг із динозаврами «Уруру»
Парк розваг «Уруру» відкрили на початку червня на території «Бухти вікінгів», л...
Фестиваль "Казка у гаю" відбудеться у вересні
Всеукраїнський театральний фестиваль у Львові зазвичай проходить в останні дні ...
Куди піти з дітьми у Львові? 7 найкращих місць для активного відпочинку
Відпочинок з дітьми - це чудова нагода провести час батьків з дітьми з користю ...
Топ новин