Який десерт українці звикли називати, додаючи епітет «львівський»? Звичайно ж сирник! Саме сирник став єдиною стравою, яку відомий кухар Євген Клопотенко на власному ютуб-каналі називає львівським. Його включають у гастротури ресторанами, радять до святкового столу на великодні чи різдвяні свята.
Як же він став настільки популярним? У чому феномен цього десерту? Одна з його переваг – легкість приготування. Адже основний інгредієнт – це сир, а не тісто. А надання йому смакових та інших якостей досить швидке й не потребує особливих кулінарних здібностей чи спеціальних знань. Крім того, є варіативність у виборі додатків: цедра лимона чи апельсина, родзинки, ваніль.
Втім, саме таку назву цього кондитерського виробу нелегко знайти у популярних книжках рецептів. Швидше всього, львівськість виникла як наслідок туризму у Львові, зокрема гастрономічного туризму в місті. Так, у туристичній мапі України, яку склав один з найвідоміших українських туристичних сайтів, саме сирник і струдлі – “фірмові” страви Львова.
Та ще одне явище, на яке варто звернути увагу, це різниця між ним, сирною запіканкою та чізкейком. Адже у цих страв різні технології приготування. Крім того, львівський сирник візуально впізнаваніший, ніж інші сирні кондитерські вироби. Що ж так відрізняє його? Головна ознака – шари тіста з какао чи шоколадна поливка. Одне з двох. Якщо ж десерт без них, – це не львівський сирник.
А чому саме до львівського сирника додають какао чи шоколад? Ймовірно, ці складники опинились у рецепті славетного пляцка завдяки давній кондитерській промисловості. Відомо, що першу кондитерську фабрику заснували у місті ще у 1882 році під назвою «Бранка». Відтак, став доступнішим у великих обсягах такий різновид заморського товару як какао-боби. Про те, що їх перемелювали і обсмажували у Львові, можна зробити припущення із недавньої знахідки львівських дослідників промислового туризму – старої, виготовленої ще на початку ХХ століття, машини для обсмажування какао і кави. Про знахідку стало відомо у квітні 2019 з повідомлення на їхньому форумі.
Його рецепт вже неодноразово доповнювали, тому все ще реально натрапити на суперечки щодо різниці між сирником, чізкейком і запіканкою. Крім того, є доступними різні рецепти сирника.
Якщо цікавить рецепт класичного львівського сирника, радимо скористатись переписом на сайті Пляцок.інфо.