Собор Святого Юра у Львові відкриває таємниці

//

fersht

jura

Під головним храмом Святоюрської гори у Львові, археологи розкопали фундамент готичної церкви XIV – XV століття.

Бароковий Собор святого Юра, а водночас Архикатедральний собор Української Греко-католицької церкви у Львові, ймовірно стоїть на фундаментах готичного храму. Про те, що на місці греко-католицького собору колись була готична церква, – археологам дає підставу стверджувати знайдена цеглина, вік якої понад шість століть.

Про це повідомив журналістам Остап Лазурко, молодший науковий співробітник Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України. «Ми ідентифікуємо цей храм ХIV століттям, бо виявили фрагменти цегли “пальцівки” товщиною до 10 сантиметрів у формі брусків. Це вказує на те, що це є готичний період» – сказав археолог.

yur

Сенсаційну знахідку виявили цілком випадково, під час обходу верхньої частини святоюрської гори. Олег Осальчук директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України, має надію, що розкопки вдасться законсервувати та музефікувати. «Це не остаточно, але ми сподіваємось і віримо, що наша знахідка – це рештки фундаменту старого храму, який стояв на Святоюрській горі у період з ХIV до ХVIII століття. Якщо це так, то це гарна знахідка для Львова та археології вцілому. Ми будемо пропонувати музеєфікувати ці рештки для суспільства»- зазначив Осальчук.

Ще одна підстава вважати, що під Собором святого Юра був готичний храм, це той факт, що жоден із трьох розкопаних фрагментів фундаменту не відповідає формам сучасної забудови собору, який є перлиною бароко. Знайдені фрагменти мурів зроблені з грубо обтесаних кам’яних блоків, а окремі елементи взагалі не відповідають плануванню фундаменту собору. Крім того, у підмурівках є відгалуження характерні якраз для схеми будівництва готичних церков. Що ще цікаво, в південній частині комплексу гори святого Юра археологи знайшли решти людських поховань, що свідчить, що за давніх часів там був цвинтар.

Якщо припущення археологів підтвердяться науково, а над знахідками будуть і надалі працювати експертні групи, то розкопки перевернуть уявлення істориків про давній період міста Львова. Адже, про готичні собори XIV століття, які імовірно були у Львові, відомо дуже мало.

Церква Святого Юра у Львові в стилі рококо та бароко, так як вона виглядає зараз, була збудована у XVIII столітті. Комплекс належить до зони ЮНЕСКО.Однак, підстави шукати під Собором святого Юра давніший храм, археологам дав дослідник Володимир Вуйцик, саме він першим припустив, що під собором можуть бути залишки старої церкви. Однак, жодного наукового доказу, про те, що це могла бути саме готична церква у істориків до сьогодні не було.

Заходи за категоріями та локаціями

Куди піти та де відпочити на вихідні чи в свята - календар подій Львова. Зручна систематизована афіша фестивалів, вечірок, концертів, виставок, кіно, театральних вистав, кінопоказів, мистецьких подій для львів'ян та туристів. Цікаві кіноогляди та анонси прем'єр.

Індекс маси тіла калькулятор