Таємниці львівських органів

organ9.jpg (79.19 Kb)

У 1853 році у статуті новоствореної львівської Консерваторії було зазначено, що її основне завдання – навчати органістів.

На органах Львова грали Ференц Ліст, Мартин Леополіта та Ксав’єр Моцарт.

До приходу радянської влади, у Львові було 12 фабрик, де виготовляли органи та чи не в кожному храмі був цей інструмент.

img_9053-1.jpg (43.29 Kb)

Про це та багато що іншого нам розказав львівський композитор Богдан Котюк.

Львівський зал органної та камерної музики

364368_2835156163177067_65347880206941696_n.jpg (54.01 Kb)

Собор святої Марії Магдалини був закладений 1615 року. І відразу з його будівництвом тут закладали і орган. Проте відомостей про давніші музичні інструменти не залишилося. Хоча саме тут навчалися студенти грі на органі.

У тридцятих роках минулого століття парох храму продав орган у Богородчани. А замість нього, у 1936 році встановили цей, який тут є і зараз. Інструмент цікавий тим, що він є електропневматичним. В той час, в основному, виготовляли електромеханічні. Звісно, за 83 роки інструмент кілька разів модифікували. Так, у 1968 році органові відключили 12 регістрів. І тепер у нього не 72, а тільки 60 регістрів.

Але відключені регістри можна підключити знову.

Попри це, цей інструмент - найбільший і найкращий орган не тільки Львова, але й України. Він має 4 742 труби. Діаметр найбільшої – 6 метрів, найменшої – 3,5 см.

Латинський катедральний собор.

lviv_katedra_2.jpg (92.65 Kb)

Архівні книги цього храму свідчать, що з 1405 до 1415 року органістові цього храму Петрові Енгельбрехту виплачувалася платня. Нинішній орган встановлено тут у 1890 році. Виготовив його львівський майстер Ян Сливінський. Інструмент, якому скоро виповниться 130 років, грає чи не щодня. Він налічує всього лише півтори тисячі труб.

Собор святого Антонія

big-39ba74ff936756780aca75-89ed1bccdf3-1bojr8s-lbcvr.jpg (194.17 Kb)

Знаний польський історик органного мистецтва Єжи Ґолос у своєму дослідженні “The Instrument аnd its History” твердить, що вже на початку 17 ст. на Личаківському передмісті Львова у дерев’яному костелі Святого Антонія Падуанського звучав орган. Через сто років на місці дерев’яного храму звели кам’яний храм, до якого у 1937 році з містечка П’йотркув-Трибунальський, що біля польського міста Лодзь, було привезено 17-регістровий, двомануальний з педалями романтичний орган. Інструмент служить прихожанам храму Св. Антонія. Подеколи його використовують навіть для проведення концертів. Тут немає навіть тисячі труб.

Храм святої Євхаристії (Домініканський собор)

bezymyannyi.png (411.43 Kb)

У трапезній цього храму стоїть 11-регістровий орган з педалями. Цей інструмент сьогодні вважається найстаршим із діючих органів України. Раніше він стояв в соборі святого Казимира. Але через певні причини був знищений. Тож львівський майстер Віталій Півнов зібрав цей інструмент з різних частин. Чим і врятував його. Спочатку орган стояв у Домініканському соборі. Але згодом його перенесли у трапезну, тому що під час богослужінь у церкві орган не використовують. І зараз тут постійно відбуваються концерти органної музики.

Те, чого вже не повернеш

До 1945 року у Львові було 53 діючих органи. Проте радянська влада так активно боролася з релігією, що порубала та повикидала з храмів унікальні інструменти. Орган , не зважаючи на свою велич та громіздкість, є індивідуальним інструментом. Двох однакових чи подібних органів у світі не існує.

10.jpg (568.29 Kb)

Так, у Львові одним з найкращих органів, на той час, вважався інструмент у храмі Ольги та Єлизавети. Музиканти, які приїжджали до Львова, могли обирати де хочуть зіграти. А храми Ольги та Єлизавети й Марії Магдалини конкурували між собою за хороших музикантів.

Один з найбільших львівських органів знаходився у церкві Андрія Первозванного. Але його знищили дощенту у 60-х роках минулого століття.

Гарнізонний храм Петра і Павла з самого початку будувався храм для військових капеланів . Тому тут встановили орган з унікальними трубами, які так і називалися – гвардієн. Цей орган мав надзвичайно потужне звучання, дуже патріотично-військове.

_1_1__.jpg (103.54 Kb)

Також збереглися органні труби у львівській філармонії. Але самого органу тут нема. В проекті будівлі, 1905 року, було передбачено встановлення органу. Хоча сам інструмент поставили у 1929 році. І простояв тут до сорокових років. Під час німецької окупації Львова у приміщенні філармонії розташували німецький госпіталь. То ж пацієнти його зруйнували. Так, зруйнований. Він простояв до 1952 року, коли його розібрали. А на його місце перенесли автентичний інструмент з Домініканського костелу. Проте новий орган був завеликий. Тому, аби розмістити тут труби, довелося проробити дірки у підлозі та у стелі. Так частина органу знаходилася на сцені, а частина – на горищі та в підвалі. Пульт та кілька регістрів перенесли з лютеранської церкви святої Урсули. Через перепади температури та вологість орган мав не надто хороший звук. Але у 1963 році пульт з цього органу таємно перевезли в Маріїнський театр в Санк-Петербург. І з того часу цей орган мовчить.

Схожа інформація
Куди піти у Львові на вихідних 8-10 жовтня
Ще ловимо гарні осінні вихідні і насолоджуємось цікавими подіями у Львові. Як за...
Де у Львові скуштувати суші. Суші-бари в центрі Львова
Ми зібрали для вас перелік закладів Львова, де можна скуштувати смачні суші й і...
Скільки у Львові левів?
За останнім переписом, який провели ентузіасти десять років тому, у Львові на...
Не забудьте підписатися на Наш канал:
У Львові відбудеться дитячий фестиваль "Казка у гаю". Програма заходу
У неділю, 26 вересня, для маленьких львів'ян буде справжнє свято. У Шевченківськ...
Куди піти з дітьми у Львові та поблизу восени
Осінь - пора прекрасних вихідних, коли на вулиці ще не надто холодно, але вже і ...
Куди піти у Львові на вихідних: події 17-19 вересня
Вересневі вихідні - це ті вихідні, які гріх просидіти вдома. Тому негайно ділимо...