Таємниці львівських органів

//

organ9

У 1853 році у статуті новоствореної львівської Консерваторії було зазначено, що її основне завдання – навчати органістів.

На органах Львова грали Ференц Ліст, Мартин Леополіта та Ксав’єр Моцарт.

До приходу радянської влади, у Львові було 12 фабрик, де виготовляли органи та чи не в кожному храмі був цей інструмент.

img_9053-1

Про це та багато що іншого нам розказав львівський композитор Богдан Котюк.

Львівський зал органної та камерної музики

48364368_2835156163177067_6534788020694941696_n

Собор святої Марії Магдалини був закладений 1615 року. І відразу з його будівництвом тут закладали і орган. Проте відомостей про давніші музичні інструменти не залишилося. Хоча саме тут навчалися студенти грі на органі.

У тридцятих роках минулого століття парох храму продав орган у Богородчани. А замість нього, у 1936 році встановили цей, який тут є і зараз. Інструмент цікавий тим, що він є електропневматичним. В той час, в основному, виготовляли електромеханічні. Звісно, за 83 роки інструмент кілька разів модифікували. Так, у 1968 році органові відключили 12 регістрів. І тепер у нього не 72, а тільки 60 регістрів. Але відключені регістри можна підключити знову.

Попри це, цей інструмент – найбільший і найкращий орган не тільки Львова, але й України. Він має 4 742 труби. Діаметр найбільшої – 6 метрів, найменшої – 3,5 см.

Латинський катедральний собор.

lviv_katedra_2

Архівні книги цього храму свідчать, що з 1405 до 1415 року органістові цього храму Петрові Енгельбрехту виплачувалася платня. Нинішній орган встановлено тут у 1890 році. Виготовив його львівський майстер Ян Сливінський. Інструмент, якому скоро виповниться 130 років, грає чи не щодня. Він налічує всього лише півтори тисячі труб.

Собор святого Антонія

big-5739ba74ff936756780aca75-5789ed1bccdf3-1bojr8s-lbcvr

Знаний польський історик органного мистецтва Єжи Ґолос у своєму дослідженні “The Instrument аnd its History” твердить, що вже на початку 17 ст. на Личаківському передмісті Львова у дерев’яному костелі Святого Антонія Падуанського звучав орган. Через сто років на місці дерев’яного храму звели кам’яний храм, до якого у 1937 році з містечка П’йотркув-Трибунальський, що біля польського міста Лодзь, було привезено 17-регістровий, двомануальний з педалями романтичний орган. Інструмент служить прихожанам храму Св. Антонія. Подеколи його використовують навіть для проведення концертів. Тут немає навіть тисячі труб.

Храм святої Євхаристії (Домініканський собор)

bezymyannyi

У трапезній цього храму стоїть 11-регістровий орган з педалями. Цей інструмент сьогодні вважається найстаршим із діючих органів України. Раніше він стояв в соборі святого Казимира. Але через певні причини був знищений. Тож львівський майстер Віталій Півнов зібрав цей інструмент з різних частин. Чим і врятував його. Спочатку орган стояв у Домініканському соборі. Але згодом його перенесли у трапезну, тому що під час богослужінь у церкві орган не використовують. І зараз тут постійно відбуваються концерти органної музики.

Те, чого вже не повернеш

До 1945 року у Львові було 53 діючих органи. Проте радянська влада так активно боролася з релігією, що порубала та повикидала з храмів унікальні інструменти. Орган , не зважаючи на свою велич та громіздкість, є індивідуальним інструментом. Двох однакових чи подібних органів у світі не існує.

10

Так, у Львові одним з найкращих органів, на той час, вважався інструмент у храмі Ольги та Єлизавети. Музиканти, які приїжджали до Львова, могли обирати де хочуть зіграти. А храми Ольги та Єлизавети й Марії Магдалини конкурували між собою за хороших музикантів.

Один з найбільших львівських органів знаходився у церкві Андрія Первозванного. Але його знищили дощенту у 60-х роках минулого століття.

Гарнізонний храм Петра і Павла з самого початку будувався храм для військових капеланів . Тому тут встановили орган з унікальними трубами, які так і називалися – гвардієн. Цей орган мав надзвичайно потужне звучання, дуже патріотично-військове.

_1_1__

Також збереглися органні труби у львівській філармонії. Але самого органу тут нема. В проекті будівлі, 1905 року, було передбачено встановлення органу. Хоча сам інструмент поставили у 1929 році. І простояв тут до сорокових років. Під час німецької окупації Львова у приміщенні філармонії розташували німецький госпіталь. То ж пацієнти його зруйнували. Так, зруйнований. Він простояв до 1952 року, коли його розібрали. А на його місце перенесли автентичний інструмент з Домініканського костелу. Проте новий орган був завеликий. Тому, аби розмістити тут труби, довелося проробити дірки у підлозі та у стелі. Так частина органу знаходилася на сцені, а частина – на горищі та в підвалі. Пульт та кілька регістрів перенесли з лютеранської церкви святої Урсули. Через перепади температури та вологість орган мав не надто хороший звук. Але у 1963 році пульт з цього органу таємно перевезли в Маріїнський театр в Санк-Петербург. І з того часу цей орган мовчить.

Заходи за категоріями та локаціями

Куди піти та де відпочити на вихідні чи в свята - календар подій Львова. Зручна систематизована афіша фестивалів, вечірок, концертів, виставок, кіно, театральних вистав, кінопоказів, мистецьких подій для львів'ян та туристів. Цікаві кіноогляди та анонси прем'єр.

Індекс маси тіла калькулятор