Прем’єра вистави «Дон Жуан»

//

premera-vistavi-don-zhuan

Прем’єра вистави «Дон Жуан» у Львівській Опері.

Середньовічна іспанська легенда про «покараного розпусника», спокусника жінок Дон Жуана, є одним з найпопулярніших сюжетів в історії світового театру. Вона лягла в основу безлічі театральних вистав – драматичних, музичних, народних, лялькових, хореографічних. У рік створення моцартівского шедевра тільки в Італії йшло відразу кілька оперних вистав на той же сюжет.

Історія Дон-Жуана дала Моцарту привід для постановки проблеми особистості. Його Дон-Жуан – це втілення безрозсудної відваги, кипучої енергії, незнищенного оптимізму і любові до життя. Саме в життєлюбності закладено головний секрет чарівності цього героя. Однак його егоїзм, зневага до законів честі і моралі стають джерелом нещастя для всіх, кого зустрічає Дон-Жуан на своєму шляху. Композитор підкреслив подвійність, суперечливість Дон-Жуана. Це не просто «покараний розпусник», як в більшості присвячених йому творів, а сильна особистість, яка живе за своїми власними законами.

ДІЯ 1

Картина 1

Ніч у Севільї. Лепорелло чатує перед будинком Командора. Він нарікає на свою долю, адже мусить терпіти різні незручності в той час, коли його господар розважається. Ось і зараз дон Жуан пробрався до кімнати донни Анни, яку колись кохав. Чи довго ще його чекати?

З будинку вибігає дон Жуан, за ним женеться перелякана й обурена донна Анна. Перед тим, рятуючись від непрошеного гостя, вона покликала на допомогу батька, і між чоловіками відбувся двобій, після якого Командор вмирає. Дон Жуан і Лепорелло тікають.

Донна Анна з жахом бачить, що її батько мертвий. З’являється наречений донни Анни – дон Оттавіо. Він присягається знайти незнайомця й відімстити за вбивство.

Картина 2

Лепорелло дорікає дон Жуанові за його розпутне життя. Проте той перебуває в полоні думок про нове побачення – з незнайомкою. Однак дама, яка надійшла, виявилась не тією, на яку він очікував, а донною Ельвірою – його колишньою коханкою, від якої він утік. Вона продовжує його любити і скрізь розшукує. Побачивши коханого, осипає його докорами. Дон Жуанові вдається уникнути різних вияснень і заховатись, залишивши донну Ельвіру на Лепорелло.

Той, втішаючи зраджену жінку, захоплено розповідає їй про любовні походеньки дон Жуана, демонструючи їй величезний список зваблених ним дівчат.

Дон Жуан і Лепорелло потрапляють на сільське весілля . Постійному ловеласові одразу впадає в вічі зваблива Церліна. Тут же в його голові визріває план: гостей почастувати – разом із Мазетто, а його наречену Церліну тим часом заманити в свій замок і звабити, пообіцявши одружитися з нею.

Плани ламає донна Ельвіра, яка йде за ним назирці. Вона попереджує Церліну про зрадливість цього дворянина і забирає її з собою.

Надходять донна Анна й дон Оттавіо, які шукають вбивцю Командора, і, зустрівши дон Жуана, просять у нього допомоги.

Раптово з’являється донна Ельвіра і знову намагається викрити зрадника. Дон Жуан безцеремонно називає її божевільною.

Донна Анна нарешті усвідомлює, хто саме був у неї цієї ночі і хто вбив батька. Про це вона розповідає нареченому. Дон Оттавіо, тепер уже знаючи вбивцю, клянеться помститися.

Картина 3

Дон Жуан із задоволенням слухає розповідь Лепорелло про події в замку: як він усіх розважив, нагодував і напоїв, у тому числі Мазетто; як зустрів Церліну з донною Ельвірою та замкнув жінку саму в кімнаті, забравши ключа. Дон Жуан хвалить кмітливого помічника.

Картина 4

Біля замку Церліна намагається вмилостивити розлютованого нареченого. Вона переконує бідного Мазетто, що дон Жуан до неї навіть не доторкнувся.

З’являються троє людей у масках: донна Анна, донна Ельвіра і дон Оттавіо. Вони прийшли до замку, щоб викрити дон Жуана. А той, скориставшись метушнею, знову затягує Церліну всередину замку. На крик дівчини збігаються гості. Дон Жуан і в цій ситуації спокійний. Він безсоромно обманює, що кинувся на порятунок Церліни, яку хотів спокусити Лепорелло.

Дон Жуанові ніхто не вірить. Він кмітливо прокладає шлях до виходу – собі й вірному співучасникові пригод.

ДІЯ 2

Картина 1

Сутеніє. Лепорелло знову заявляє господареві, що хоче піти від нього. Дон Жуан підкуповує його грішми. Тут, біля будинку донни Ельвіри, він хоче звабити її служницю. А щоб це було легше зробити, він пропонує Лепорелло помінятися плащами. Дон Жуан у новому одязі співає серенаду. Донна Ельвіра, думаючи, що пісня для неї, вибігає на подвір’я і, повна пристрасті, потрапляє в обійми…Лепорелло.

Дон Жуан тепер має можливість залицятися до служанки. Проте мрії перебиває Мазетто, який шукає дон Жуана, щоби відплатити йому за насмішки й осквернену честь. Дон Жуан у плащі Лепорелло скеровує його в інший бік. Нещасний наречений потрапляє в руки дон Жуана, який лупцює хлопця за глузливі слова. Церліна ніжно втішає побитого Мазетто.

Картина 2

Лепорелло у плащі дон Жуана все ще прогулюється з донною Ельвірою. Він почувається незручно в такій небезпечній ролі. Ще гірше йому стає, коли з’являються донна Анна і дон Оттавіо, а потім Церліна з Мазетто. Переляканий Лепорелло розповідає про нову витівку дон Жуана, яка всіх вражає. А дон Оттавіо згорає від нетерпіння розправитися з негідником.

Картина 3

Кладовище у Севільї. Тут сховалися дон Жуан і Лепорелло. Серед могил і хрестів вони діляться враженнями про свої останні пригоди. Стоячи перед пам’ятником Командорові, Лепорелло читає напис: «Тут на вбивцю чекає смерть». Дон Жуана і це не лякає. Він виклично запрошує на вечерю статую вбитого ним Командора. Гордо і з погрозою статуя киває головою: «Прийду».

Картина 4

Дон Жуан спокійно і з апетитом .вечеряє. Знову приходить до нього донна Ельвіра і ще раз намагається навернути свого зрадливого коханого на правильний шлях. Проте він не хоче її слухати. Розчарована жінка збирається йти, однак враз жахається і подається назад. Дон Жуан посилає Лепорелло подивитися, що там відбувається. Той, переляканий, сповіщає, що на вечерю завітав Командор, точніше – його статуя. Дон Жуан без страху йде назустріч смерті. На вимогу покаятися він рішуче відповідає: «Ні!».

Чути страшні громовиці, небо пронизують блискавки. Дон Жуан із викликом подає Командорові руку. Той затягує кривдника в смертельну безодню.

Вартість квитка 50-500 грн.

Заходи за категоріями та локаціями

Куди піти та де відпочити на вихідні чи в свята - календар подій Львова. Зручна систематизована афіша фестивалів, вечірок, концертів, виставок, кіно, театральних вистав, кінопоказів, мистецьких подій для львів'ян та туристів. Цікаві кіноогляди та анонси прем'єр.

Індекс маси тіла калькулятор