Скільки у Львові левів?
За останнім переписом, який провели ентузіасти десять років тому, у Львові налічується понад чотири тисячі різноманітних зображень левів. Їх можна зустріти на стінах будинків не тільки у центрі, але й на околицях – на вулиці Шевченка, коло Янівського цвинтарю, на Городоцькій, на Заводській, на Замарстинівській, на Новому Львові та на Рогатці.
50 крилатих левів.
Найбільше левів є на будинку, що знаходиться на розі вулиця Дорошенка та проспекту Свободи. Цей будинок побудували на місці колишнього управління поліції, де народився Захер-Мазох. Тут можна побачити 50 крилатих левів.
Рогаті леви
На будинку по вулиці Князя Романа зображені істоти з тулубами левів та людськими головами. Голови чоловіків чомусь мають роги, а жінки – ні. Дослідники вважають, що це відголоски певних таємних історій, які траплялися в цьому будинку, але не дійшли до наших часів.
Леви на сторожі моралі.
Балкон будинку на вулиці Соломії Крушельницької тримають чотири атланти. Вони цікаві тим, що нижче поясу у них знаходяться левові пащі. Цікаво, що каріатиди (жіночі зображення), які є на стіні університету фізкультури, також мають такі ж левові пащі в цьому ж місці.
Найстаріші леви.
Безумовно, найстарішим левом Львова, який зберігся, вважається лев Лоренцовича. Дата його становлення коло головної брами Ратуші – 1589 рік. Очевидно, він мав брата-близнюка, але про його долю нічого не відомо. Наступними, за віком, є леви, яких у 1619 році створив скульптор Бернард Дікембош. Тривалий час вони були консолями балкону Ратуші, яка завалилася у 1826 році.